Karolina Łachmacka

Ethel Waters

Ethel Waters
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka i wokalistka jazzowa. Była drugą po Hattie McDaniel ciemnoskórą osobą, która otrzymała nominację do Oscara, także dla aktorki drugoplanowej.

Jej życie mogłoby stanowić kanwę intensywnego i pełnego zwrotów akcji scenariusza. Urodziła się jako córka trzynastoletniej ofiary gwałtu. Wychowywała się w różnych miejscach, lecz nigdzie nie zagrzała miejsca dłużej, niż 15 miesięcy. Mimo burzliwego i nieszczęśliwego dzieciństwa, Ethel była osobą przepełnioną pozytywnym uczuciem, które wyrażała w swoich piosenkach.

Wystąpiła w zaledwie kilku filmach, które miały jakieś znaczenie – ówczesne Hollywood nie przewidywało ciekawych ról dla „kolorowych”, jak ich określano. Mimo to Ethel zagrała drugoplanową rolę w „Pinky” (1949) Elii Kazana, otrzymując nominację do Oscara. Siedem lat wcześniej w wyreżyserowanym przez Vincente Minnelliego „Cabin in the Sky” (1943) zagrała Petunię.

Była głęboko wierzącą katoliczką. Zmarła w Kalifornii, przebywając u pary, która dbała o nią w chorobie. W swojej autobiografii podała, że w rzeczywistości przyszła na świat w 1900 roku, mimo to wciąż podawany jest rok 1896.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>