Karolina Łachmacka

Esther Williams

Esther Williams
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska pływaczka i późniejsza gwiazda ekranu. Najbardziej znana aktorka muzycznych filmów, w których wyczynowo pływała i nurkowała. Przyszła na świat 8 sierpnia 1921 roku.

Od małego uwielbiała pływać i już jako nastolatka zdobyła narodowe mistrzostwo w pływaniu na 100 metrów stylem dowolnym. Karierę w Hollywood zaczęła w latach 40. Jej brat, Stanton Williams, także miał swoje hollywoodzkie pięć minut, ale w latach 20., przed swoją przedwczesną śmiercią.

W latach 1939-1941 pojawiła się u boku filmowego Tarzana, Johnny’ego Weismullera w pokazie pływackim, i to wtedy zauważył ją agent MGM. Po latach Esther wspominała, że Weismuller nękał ją swoimi zalotami nie przyjmując do wiadomości, że z jej strony nie może liczyć na wzajemność.

Jej filmy są pokazowe i w prostej estetycznej linii doskonałe, ale w rzeczywistości trudne ewolucje wymagały od aktorki nie lada wysiłku i ryzyka. Niejednokrotnie Williams niemal nie utonęła. Jeden ze skoków z 15-metrowej wieży spowodował, że przez pół roku musiała rehabilitować złamany kręgosłup. Mimo rehabilitacji, do dziś odczuwa notoryczne bóle głowy. Do tego nurkowanie spowodowało uszkodzenie błony bębenkowej w uszach Esther.

W 1956 roku aktorka zdecydowała, że przeniesie się do Universal International, bo miała dość swoich musicalowych ról. Tam zagrała dramatyczną rolę, ale wraz z tym wyborem jej kariera zaczęła tracić na sile.

Esther czterokrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Dwa pierwsze związki zakończyły się rozwodem, z czego z drugim mężem ma trójkę dzieci. Miała romans m.in. z Victorem Mature oraz Jeffem Chandlerem. W 1969 roku poślubiła Fernanda Lamasa, byłego kochanka. Była z nim aż do jego śmierci. Przez 13 lat była żoną Edwarda Bella. Esther napisała autobiografię, firmowała też swoim nazwiskiem stroje i akcesoria kąpielowe. Zmarła 6 czerwca 2013 roku.

(Visited 13 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>