Karolina Łachmacka

Estelle Parsons

Estelle Parsons
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna, także teatralna. Laureatka Oscara, nominacji do BAFTA i wielu nagród teatralnych. Wychowanka Lee Strasberga.

Urodziła się w Marblehead w stanie Massachusetts 20 listopada 1927 roku. Uczęszczała do szkoły dla dziewcząt w stanie Maine. Po skończeniu Connecticut College w 1949 roku Estelle podjęła studia prawnicze, ale szybko świat kodeksów zamieniła na scenę, zostając wokalistką. Na początku lat 50. postanowiła jednak zostać aktorką.

Przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie zaczynała jako producentka, komentatorka i scenarzystka „The Today Show”. Grać zaczęła w 1961 roku na scenie off-broadwayowskiej, a już 2 lata później uhonorowano ją prestiżową Theatre World Award. Od 1968 do 2002 roku otrzymała cztery nominacje do Tony. Na Broadwayu w latach 80. wyreżyserowała kilka sztuk szekspirowskich. Na Off-Broadwayu wyreżyserowała „Orgasmo Adulto ucieka z Zoo” Dario Fo. Przez 5 lat, do 2003 roku, była artystycznym dyrektorem Actors Studio.

Na ekranie debiutowała w „Ladybug Ladybug” (1963) Franka Perry’ego. Kolejną rolę zagrała w 1967 roku w klasycznym filmie gangsterskim „Bonnie i Clyde” (1967) i otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Rok później miała szansę na drugą statuetkę za rolę w „Rachelo, Rachelo” (1968) Paula Newmana z Joanne Woodward, ale przegrała z Ruth Gordon, nagrodzoną za „Dziecko Rosemary” (1968). Za rolę w „Człowieku-arbuzie” (1970) nominowano ją do BAFTA.

W telewizji Estelle także pojawiała się dość często. Przez dłuższy czas grała matkę głównej bohaterki sitcomu „Roseanne”. Można ją też było zobaczyć w „Dotyku anioła”, „Frasier”, „Empire Falls”. Mimo zaawansowanego wieku pozostaje aktywna zawodowo.

Estelle ma dwie córki bliźniaczki z pierwszego małżeństwa (rozwiodła się w 1958 roku). Ponownie wyszła za mąż w 1983 za Petera Zimrotha, z którym jest do dziś (adoptowali syna, Anthony’ego).

(Visited 19 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>