Karolina Łachmacka

Ellen Corby

Ellen Corby
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Laureatka nominacji do Oscara, amerykańskiej publiczności najlepiej znana była z roli Esther Walton w serialu „The Waltons”, która przyniosła jej trzy statuetki Emmy.

Naprawdę nazywała się Ellen Hansen i była córką duńskich emigrantów. Urodziła się 3 czerwca 1911 roku. Dorastała w Filadelfii, choć urodziła się w Racine w stanie Wisconsin. Jako nastolatka zainteresowała się amatorskim teatrem i w 1932 roku wyjechała do Atlantic City, gdzie została tancerką rewiową. Tego samego roku przeniosła się do Hollywood i otrzymała pracę przy scenariuszach w wytwórniach RKO i Hala Roacha. Często pracowała przy komediach z serii „Our Gang”, gdzie poznała swego męża, operatora Francisa Corby. W czasie wolnym pobierała lekcje aktorstwa.

Pierwsze role zagrała już w latach 40., ale zawsze były to epizody i nie wymieniano jej nawet w czołówce. Poważną rolę otrzymała w „I Remember Mama” (1948) obok Irene Dunne i otrzymała nominację do Oscara i Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Przez kolejne lata regularnie grywała w filmie i telewizji. Najczęściej obsadzano ją w rolach sekretarek, pokojówek, kelnerki albo plotkary. Sukcesem była jej rola Henrietty Porter w telewizyjnym westernie „Trackdown” (1957-1959). Pojawiała się też m.in. w serialu „Lucille Ball” oraz serialu Alfreda Hitchcocka. Z wiekiem pojawiała się na ekranie coraz rzadziej. Po roli w „Śmierć w rodzinie” (1981) znikła z ekranów na lata, by powrócić po raz ostatni w roli babci Walton w „A Walton Easter”.

W 1934 roku wyszła za wspomnianego już operatora Francisa Corby’ego, ale owdowiała 10 lat później, mając zaledwie 33 lata. Nie mieli dzieci. Promowała medytację transcendentalną w mediach. W 1977 roku przeszła poważny wylew, ale nie zrezygnowała z gry w serialu „The Waltons”. Co więcej, także jej postać przeszła wylew i serial ukazywał jej determinację w celu odzyskania sprawności mówienia. Zmarła 14 kwietnia 1999 roku w Motion Picture & Television Country House and Hospital w Woodland Hills w Kalifornii. Została pochowana na Forest Lawn Memorial Park w Glendale w Kalifornii.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>