Karolina Łachmacka

Elke Sommer

Elke Sommer
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Niemiecka aktorka o karierze hollywoodzkiej. Znana także jako modelka i artystka. Przyszła na świat 5 listopada 1940 roku.

Jest córką luterańskiego pastora i jego żony. Po wojnie rodzina z Berlina przeniosła się do Erlargen, gdzie, mimo braku pieniędzy, uczęszczała do prestiżowej szkoły „Gymnasium”. Naukę Elke przerwała śmierć ojca dziewczyny w wieku 14 lat. Wówczas porzuciła naukę i wyjechała do Anglii, by pracować jako au pair i szlifować angielski. Ponadto musiała zarobić na życie.

W czasie wakacji we Włoszech wypatrzył ją wielki włoski reżyser Vittorio De Sica i to dzięki niemu zaczęła pojawiać się w pierwszych filmach w karierze w końcu lat 50. Na początku lat 60. stała się znanym symbolem seksu i Hollywood stało przed nią otworem. Elke pozowała kilkukrotnie dla Playboya, stając się jedną z najpopularniejszych „pinup” girls swojej ery.

Przełomem w jej aktorskiej karierze okazała się rola Inger Lisy Andersen w „Nagrodzie” (1963) z Paulem Newmanem i Edwardem G. Robinsonem. Rok później odebrała Złoty Glob dla najbardziej obiecującej aktorki. W ciągu 46 lat zagrała w 99 produkcjach filmowych i telewizyjnych. „Strzale w ciemności” (1964), filmie z serii przygód Różowej Pantery, zagrała u boku Petera Sellersa. „Winnetou w Dolinie Sępów” (1964) to europejska ekranizacja jednej z powieści Karola Maya, gdzie zagrali z Elke Pierre Brice w roli tytułowej, a także Stewart Granger. W „Damskim gangu” (1966) zagrała z Sylvą Kosciną. Aktorka nagrała też kilka płyt, z powodzeniem występując jako piosenkarka.

W latach 90. aktorka skupiła się na malarstwie. Praca aktorki przyniosła jej wiele doświadczeń, Elke mówi w 7 różnych językach. Jej inspiracją jest Marc Chagall.

Aktorka w 1993 roku poślubiła Wolfa Walthera, który jest jej drugim mężem. Mieszka w Los Angeles.

(Visited 64 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>