Karolina Łachmacka

Elizabeth Hartman

Elizabeth Hartman
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka. Przyszła na świat 23 grudnia 1943 roku. Znana przede wszystkim ze swojej rewelacyjnej debiutanckiej roli niewidomej dziewczyny w filmie „W cieniu dobrego drzewa”, za który otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki dramatycznej i Złoty Glob dla najbardziej obiecującej debiutantki.

Karierę zaczynała w rodzinnym miasteczku, Youngstown. Elizabeth znana tam była jako Biff Hartman. Szybko jednak przeniosła się do Nowego Jorku, by na deskach Broadwayu zagrać główną rolę w komedii „Everybody Out, the Castle is sinking”.

W 1964 przeszła zdjęcia próbne dla MGM i Warner Bros. Na początku 1964 roku zaproponowano jej główną rolę obok Sidneya Poitier i Shelley Winters w filmie „W cieniu dobrego drzewa”. Dzięki tej roli zyskała ogromne uznanie wśród krytyki, co dumnie odnotowała lokalna prasa w miasteczku aktorki. Posypał się deszcz nagród, lecz nie zapomnieli też o niej specjaliści z teatru, przyznając Elizabeth Narodową Nagrodę Właścicieli Teatrów. Nominacja do Oscara za najlepszą główną rolę uczyniła ją najmłodszą wówczas aktorką nominowaną do tej nagrody w tej kategorii w historii Akademii. Niestety, Elizabeth nie wygrała. Jej rekord po latach pobiła nastoletnia Keisha Castle-Hughes.

Jej kolejny film, „Jesteś już mężczyzną” (1966), okazał się kolejnym wielkim sukcesem w jej karierze, przynosząc zaszczyt nominacji do Złotego Globu w kategorii najlepszej aktorki w musicalu lub komedii. W filmie „Żyd Jakow” stworzyła postać kuszącej, kłamliwej rosyjskiej damy, która chce śmierci tytułowego Jakowa, granego z wirtuozerią przez Alana Batesa. Choć jej rola tam jest niewielka, radzę zwrócić na nią uwagę.

Niestety, kariera Elizabeth nie rozwinęła się z sukcesem. Aktorka wyszła za mąż, potem rozwiodła się. Przez większość życia cierpiała na depresję. Po pięciu latach separacji, w 1984 rozwiodła się z mężem. Pod koniec życia przeniosła się do Pittsburgh, by być bliżej rodziny. Mimo to przegrała walkę z depresją. W letni dzień 1987 roku zaledwie 43-letnia Elizabeth wyskoczyła z piątego piętra budynku, w którym mieszkała. Zginęła na miejscu.

Niezwykle rzadko sobie na to pozwalam, ale chcę nadmienić, że na Elizabeth Hartman naprawdę warto zwrócić uwagę. To ogromna strata dla kina i teatru, że jej kariera stanęła w miejscu zanim faktycznie się rozpoczęła. Elizabeth miała niezwykły talent i charyzmę, którą podkreślała wyrazistość jej intensywnych oczu. Aktorka pochowana jest w rodzinnym mieście w Boardman Memorial Park, między dwoma klonami. W cieniu dobrego drzewa.

(Visited 35 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>