Karolina Łachmacka

Eleanor Powell

Eleanor Powell
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka i tancerka, niekwestionowana gwiazda amerykańskich musicali lat 30. i 40. Znana ze swojego mistrzowskiego stepowania.

Eleanor Torrey Powell urodziła się 21 listopada 1912 roku w Springfield w stanie Massachusetts. Tańczyła od wczesnego dzieciństwa i w wieku 11 lat została odkryta przez Gusa Edwardsa, szefa rewii dziecięcej. W wieku lat 17 debiutowała na Broadwayu, stając się sensacją w musicalach i rozmaitych rewiach. W tym czasie określono ją najlepszą wykonawczynię stepowania na świecie. Uważano, że szybkość uderzania stóp Eleanor dorównuje prędkości wystrzeliwania nabojów z karabinu maszynowego. Na początku lat 30. zaczęła występować w drobnych rolach w musicalach.

W 1935 roku piękna, długonoga Eleanor przeprowadziła się do Hollywood i wykonała specjalny numer w swoim pierwszym ważniejszym filmie „George White’s 1935 Scandals” (1935). Po latach swój udział w tym filmie określiła jako kompletną pomyłkę, gdyż uważała, że charakteryzowanie ją na Egipcjankę było pomyłką. Eleanor nie była zachwycona Hollywood i regularnie odrzucała coraz to lukratywniejsze oferty kontraktu z MGM. By zniechęcić do siebie sławne studio, postawiła wysokie wymagania finansowe, będąc pewną, że na pewno wytwórnia na nie nie przystanie. Ku jej zdziwieniu, Metro zgodziło się na jej żądania i przygotowywało nową gwiazdę na pokaz publiczności.

Pierwszą główną rolę w „Broadway Melody of 1936” zagrała u boku Jacka Benny i Frances Langford. Eleanor z miejsca urzekła publiczność i krytykę. Jej uroda, entuzjazm, niespożyta energia i niebywały talent taneczny urzekły właściwie wszystkich. Ann Miller, gwiazda musicali MGM lat 50., stwierdziła, że to musicale z Eleanor Powell uratowały wytwórnię przez bankructwem, a sama Powell była dla Miller wielką inspiracją.

Jej kolejne filmy to „Urodzona do tańca” (1936) z Virginią Bruce i Jamesem Stewartem, „Broadway Melody of 1938” (1937) z Judy Garland, „Rosalie” (1937) z Nelsonem Eddy, „Honolulu” (1939) z Robertem Young, „Broadway Melody of 1940” (1940) z Fredem Astaire, „Thousand Cheer” (1943) z Gene’em Kelly, Judy Garland, Mickey Rooneyem, czy Kathryn Grayson. Jej ostatni film to „Sensations of 1945”.

Stepowanie Eleanor i Astaire’a w „Broadway Melody of 1940” uznane jest za jedno z najlepszych uwiecznionych na taśmie celuloidowej. W wielu musicalach postaci grane przez aktorkę śpiewały, ale jej głos dubbingowano.

Po roli w „Broadway Melody of 1940” aktorka była przez miesiące nieobecna na ekranie, bo zachorowała na kamicę żółciową. Niestety, bo jej powrocie kariera aktorki nie była już tak udana, jak przed urlopem zdrowotnym. W 1942 roku miała zagrać w „Dla mnie i dla mojej dziewczyny” z Danem Dailey, ale zastąpili ich Judy Garland i debiutujący na dużym ekranie Gene Kelly. Kolejna produkcja z „Broadway Melody” w tytule była w przygotowaniu, gdzie miała zagrać z Kelly’m, ale projekt anulowano.

Wraz ze zmierzchem jej kariery, Eleanor poświęciła się życiu rodzinnemu. W 1942 roku poślubiła o 4 lata młodszego kanadyjskiego aktora, wschodzącą gwiazdę, Glenna Forda. W 1945 roku na świat przyszło jedyne dziecko obojga, syn Peter.

W 1950 roku Eleanor wróciła do MGM, by pojawić się gościnnie w musicalu z Esther Williams i Vanem Johnsonem „Duchess of Idaho”. Esther Williams w swojej autobiografii wyraziła podziw dla perfekcjonizmu Eleanor – aktorka miała powtarzać swoją sekwencję taneczną do perfekcji, aż zaczęły jej krwawić stopy.

Eleanor występowała w telewizji, m.in. prowadząc program „The Faith of Our Children” w latach 1953-1955, gdzie występował też jej syn Peter, który późniejszymi czasy został aktorem i rock’n’rollowym muzykiem. W 1955 po raz ostatni zagościła na ekranie, w trzyminutowej reklamie namawiającej do działalności dobroczynnej na rzecz dzieci. Jest to jedyny wspólny występ przed kamerą Eleanor i jej męża Glenna Forda.

Powell i Ford rozwiedli się w 1959 roku. Wówczas Eleanor, zachęcona przez Petera, zaczęła występować w nocnych klubach, przez lata zachowując imponujący wygląd. Trwało to do późnych lat 60. Występowała też w telewizji w różnych show jako gość.

Aktorka zmarła na raka 11 lutego 1982 roku w Beverly Hills, Los Angeles. Miała 69 lat. W 1988 roku na świat przyszło jedno z dzieci Petera Forda, córka, której nadał imię Eleanor Powell.

(Visited 47 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>