Karolina Łachmacka

Eleanor Parker

Eleanor Parker
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Aktorka amerykańska, występująca zarówno w kinie, jak i w telewizji. Na świat przyszła 26 czerwca 1922 roku w Cedarville w stanie Ohio jako Eleanor Jean Parker.

Kontrakt z wytwórnią Warner Bros. podpisała mając zaledwie 19 lat. Zadebiutowała rólką w filmie Raoula Walsha „Umarli w butach” z Olivią de Havilland i Errolem Flynnem, ale nie możemy jej w nim podziwiać, gdyż sceny z udziałem Eleanor zostały wycięte w montażowni.

Do 1946 pojawiła się w głównych rolach w „Pomiędzy dwoma światami”, „Hollywood Canteen”, „Dumie marynarki”, a także w remake’u filmu, który w 1934 roku uczynił gwiazdę z Bette Davis „Of Human Bondage”.

W 1950 roku na ekrany kin wszedł dramat Uwięziona z pierwszą docenioną rolą Eleanor. Za swoją kreację otrzymała nominację do Oscara oraz Puchar Volpi dla najlepszej aktorki na festiwalu w Wenecji. Rok później nagrodzono ją drugą nominacją, tym razem za rolę żony Kirka Douglasa w „Sekretach detektywa”. Ostatnią z trzech nominacji, także uwieńczoną niepowodzeniem, przyznano jej za rolę Marjorie Lawrence w biograficznym filmie „Interrupted Melody” z 1955 roku. Wielu uważa, że należała jej się też czwarta nominacja za „Nagą dżunglę”.

W 1956 roku 33-letnia Eleanor zagrała główną rolę kobiecą w „The King and Four Queens”, komedii-westernie, wyreżyserowanej przez Raoula Walsha, u którego debiutowała kilkanaście lat wcześniej. Partnerowała starzejącemu się królowi Hollywood, Clarkowi Gable.

Rok 1957 przyniósł Eleanor kolejną główną rolę w ekranizacji powieści W. Somerseta Maughama. Tym razem był to remake filmu „The Painted Veil” z Gretą Garbo z lat 30. Tym razem film nazywał się „The Seventh Sin” (w 2007 roku na ekrany kin weszła kolejna adaptacji powieści Maughama, „Malowany welon” z Edwardem Nortonem i Naomi Watts w rolach głównych). W 1960 Eleanor wystąpiła w dramacie Vincente Minnelli’ego „Home From The Hill”. Zagrała tam cierpiącą żonę Roberta Mitchuma, notorycznego kobieciarza. W filmie wystąpili też młodzi aktorzy George Hamilton i George Peppard. Film nominowano do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes.

Za najbardziej znaną rolę Eleanor uchodzi postać baronowej Elsy Schraeder, wykreowana w „Dźwięku muzyki” (1965).

W czasach tzw. złotej ery Hollywood Eleanor Parker była prawdziwą gwiazdą. Mimo licznych, godnych zapamiętania ról i trzech nominacji do Oscara, aktorka nie należy do najbardziej znanych dziś legend kina, choć z pewnością na to zasługuje.

Eleanor Parker udowodniła, że potrafi zagrać różnorodne role. Nawet po czterdziestym roku życia, kiedy koleżanki po fachu w jej wieku miały trudności ze znalezieniem godnych uwagi ról, ona grała, i to nie postaci matek czy ciotek, a seksownych kobiet, pełnych sprzeczności-role stanowiące wyzwanie dla każdej ambitnej aktorki. Zagrała m.in. emanującą seksem wdowę uzależnioną od alkoholu w „Warning Shot”.

Mimo to pojawiała się odtąd w rolach drugoplanowych. Eleanor zagrała w serialu, a także w kilku filmach telewizyjnych. Grała też na scenie, m.in. w musicalu „Applause”.

Prywatnie Eleanor czterokrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Z drugiego, trwającego 7 lat małżeństwa, ma troje dzieci: dwie córki, Susan i Sharon, a także syna Richarda. Trzeciego męża, artystę Paula Clemensa, poznała dzięki Williamowi Holdenowi. Małżeństwo zaowocowało synem-Paulem, który dziś jest aktorem. Mimo to w marcu 1965 roku Eleanor rozwiodła się po raz trzeci. Już rok później poślubiła biznesmena, Raymonda Hirscha, cieszuła się małżeństwem z ponad 40-letnim stażem. Wyznawała judaizm. Zmarła 9 grudnia 2013 roku.

(Visited 29 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>