Karolina Łachmacka

Eileen Heckart

Eileen Heckart
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i sceniczna. Laureatka Oscara, Złotego Globu i Tony.

Urodziła się w Columbus w stanie Ohio, 29.03.1919 roku, jako córka rodziców irlandzkiego pochodzenia. Była jedynym dzieckiem swoich rodziców, którzy rozstali się, gdy ich córka miała zaledwie 2 lata. Wówczas Eileen zamieszkała ze swoją matką. Jej dzieciństwo nie należało do najszczęśliwszych – matka pięciokrotnie zmieniała stan cywilny i była alkoholiczką, często zajętą własnymi sprawami, które w jej odczuciu były bardziej istotne, niż wychowywanie córki. W tej sytuacji Eileen często pozostawała z babką, która ją biła.

Mimo wszystko udało jej się nie zboczyć na „złą drogę” i poszła na studia na Ohio University. W 1942 roku uzyskała dyplom, a rok później wyszła za mąż za agenta ubezpieczeniowego, Johna Harrisona Yankee, Jr., z którym stworzyła udany związek. Byli razem aż do jego śmierci w 1997 roku i mieli trzech synów. Kiedy John wstąpił do marynarki, Eileen postanowiła poszukać sobie pracy aktorki na scenie. Po udziale w kilku letnich produkcjach teatralnych, została członkiem American Theatre Wing i wystąpiła tam w kilku sztukach. Na Broadwayu debiutowała w „The Voice of the Turtle”, początkowo zastępując główną wykonawczynię tej roli. Niebawem znalazła też dla siebie miejsce w nadawanych na żywo programach telewizyjnych.

Pierwszy ogromny sukces zawdzięczała roli samotnej nauczycielki w „Pikniku”, za którą nagrodzono ją m.in. Theatre World Award i Outer Critics Circle Award. Stała się jedną z najbardziej pożądanych aktorek charakterystycznych. Rola w „Diabelskim nasieniu” zapewniła jej nagrodę teatralną Donaldson Award, a za „Ciemność na szczycie schodów” i „Invitation to a March” i „Motyle są wolne” otrzymała nominacje do Tony. Zagrała też pamiętną rolę w „Boso w parku”.

W filmie „Miracle in the Rain” (1956) debiutowała mając 37 lat. W tym samym roku zagrała matkę Paula Newmana w „Między liniami ringu”, a także kelnerkę w „Przystanku autobusowym” z Marilyn Monroe. Także w 1956 roku zagrała w „The Bad Seed” i otrzymała nominacje do Oscara i Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Było to niemałe pocieszenie po tym, jak jej rolę w filmowej wersji „Pikniku” (1955) zagrała Rosalind Russell. Przez lata obsadzono ją w dość podobnych do siebie rolach. Kiedy miała powstać ekranizacja „Ciemności na szczycie schodów” (1960), Eileen była w ciąży z trzecim synem i rolę otrzymała Angela Lansbury. Przez lata 60. dzieliła swój czas między role w telewizji i na Broadwayu. W ekranizacji „Motyle są wolne” (1972) powtórzyła swoją świetną kreację z Broadwayu i otrzymała wreszcie Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W późniejszych latach dostała też Emmy, a w 2000 roku przyznano jej honorową nagrodę Tony za całokształt twórczości teatralnej.

Kiedy zdiagnozowano u niej raka płuc, nie poddała się i dalej pracowała. Zmarła 31 grudnia 2001 roku mając 82 lata w Norwalk w stanie Connecticut.

(Visited 37 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>