Karolina Łachmacka

Edna May Oliver

Edna May Oliver
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka charakterystyczna, laureatka nominacji do Oscara. Znana z ról szorstkich i wygadanych starych panien.

Urodziła się w Malden w Massachusetts jako Edna May Nutter, córka Idy May i Charlesa Edwarda Nuttera 9 listopada 1883 roku. Była potomkinią szóstego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna Quincy Adamsa. Rzuciła szkołę w wieku 14 lat, by zostać aktorką sceniczną. Pierwszy sukces odniosła jednak dopiero w 1917 roku w musicalu „Oh, Boy!” Jerome Kerna, gdzie zagrała komiczną postać ciotki Penelopy. Największym powodzeniem cieszyła się dzięki roli w premierowej inscenizacji „Statku komediantów” na Broadwayu w 1927 roku. W 1936 zaproponowano jej powtórzenie tej kreacji na potrzeby filmu, ale Edna wolała rolę opiekunki głównej bohaterki w „Romeo i Julii” (1936) Cukora z Normą Shearer, Leslie Howardem, Basilem Rathbone i Johnem Barrymore. Była to jedyna szekspirowska rola Edny May Oliver w ogóle, biorąc pod uwagę jej dorobek sceniczny i filmowy.

Popularność zdobyła dzięki roli starej panny i detektywa w jednej osobie, Hildegarde Withers (na podstawie prozy Stuarta Palmera). Kiedy w 1935 roku Edna opuściła RKO dla MGM, próbowano kontynuować serię z Helen Broderick, a potem z ZaSu Pitts, ale bez większego sukcesu. Edna po przejściu do Metro grywała często w ekranizacjach klasycznych utworów literackich z Wielkiej Brytanii. Do Davida O. Selznicka wypożyczono ją do filmów „Opowieść o dwóch miastach” (1935) oraz „Dawid Copperfield” (1935). W 1940 zagrała też w „Dumie i uprzedzeniu” z Greer Garson i Laurence’em Olivierem. W 1940 roku przyznano jej nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę Sarah McKlennar w „Bębnach nad Tomahawkiem” (1939), przegrała jednak z Hattie McDaniel za „Przeminęło z wiatrem” (1939).

Aktorka zmarła w dniu swoich 59. urodzin po krótkiej chorobie wywołanej niewydolnością jelitową. Pochowana jest na Forest Lawn Memorial Park Cemetery w Glendale, Kalifornia.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>