Karolina Łachmacka

Edith Evans

Edith Evans
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wielka aktorka brytyjska, znana głównie z teatru. Urodziła się 8 lutego 1888 roku. Przez dekady cieszyła się wielką karierą na deskach najsłynniejszych teatrów West Endu, Broadwayu, szekspirowskiego w jego rodzinnym Stradford na Avonie, czy Old Vic. W 1946 roku została odznaczona tytułem szlacheckim.

O ekranie przypomniała sobie będąc damą w zaawansowanym wieku. Debiutowała w kinie w 1915 roku, ale raczkujące medium filmu, nafaszerowane na samym starcie wszystkim prócz wartości artystycznych, jakich poszukiwała, porzuciła na ponad 30 lat. Powróciła rolą Merri u boku Richarda Burtona w „The Last Days of Dolwyn” (1949) w reżyserii Emlyna Williamsa, innego wybitnego aktora. Grała w popularnych i cenionych przez krytyków filmach, jak „Dama pikowa” (1949) Thorolda Dickinsona, „The Importance of Being Earnest” (1952) Anthony Asquitha, „Miłość i gniew” (1958) Tony Richardsona, czy „Historia zakonnicy” (1959) Freda Zinnemanna. Dni filmowej chwały nadeszły wraz z rolą w „Tomie Jonesie”, niezapomnianej produkcji w reżyserii Tony Richardsona, zdobywcy Oscara dla najlepszego filmu roku 1963.

Sama Edith także otrzymała pierwszą nominację do Oscara, dla najlepszej aktorki drugiego planu, ale przegrała. Rok później nominowano ją ponownie, za „The Chalk Garden” (1964). W 1967 roku zagrała w „Szepczących ścianach”, otrzymując nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, Złoty Glob oraz nagrodę nowojorskiej krytyki. Mimo to Oscar powędrował do Katharine Hepburn. Większość znawców tematu jest zgodna, że Hepburn otrzymała w tym roku nagrodę Akademii w ramach swoistego „pocieszenia” po śmierci Spencera Tracy, który zmarł tuż po ukończeniu zdjęć do filmu, za role w którym oboje otrzymali nominacje („Zgadnij kto przyjdzie na obiad”, 1967). Hepburn miała to szczęście, że należała do ulubienic Akademii.

Edith Evans zmarła w wieku 88 lat. Jest pochowana w St Paul’s, Covent Garden w Londynie.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>