Karolina Łachmacka

Dyan Cannon

Dyan Cannon
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, urodzona 4 stycznia 1937 roku, znana także jako błyskotliwa reżyser, scenarzystka, producentka, a nawet montażystka. Dwukrotna laureatka nominacji do Oscara za role drugoplanowe w „Bob i Carol i Ted i Alice” (1969) oraz „Niebiosa mogą zaczekać” (1978), a także nominacji za najlepszy film krótkometrażowy „Number One” z 1976 roku. Ponadto była też czwartą żoną niezapomnianego aktora Cary Granta i matką jego jedynego dziecka, córki Jennifer Grant (ur. 1966).

Córka baptysty i żydówki pochodzącej z Rosji. Debiutowała rolą w docenionym przez krytykę filmie „The Rise and Fall of Legs Diamond” (1960). Potem zagrała w „This Rebel Breed” (1960) i krótko nadawanym serialu telewizyjnym. Niebawem stało się o niej głośno za sprawą związku z gwiazdorem kina, Cary Grantem, starszym od niej o ponad 30 lat. W lipcu 1965 roku zalegalizowali swój związek, a ich córka Jennifer Grant urodziła się 26 lutego 1966 roku. Ich związek od początku nie należał do najłatwiejszych, a Dyan oskarżyła Cary Granta o stosowanie przemocy fizycznej za nieposłuszeństwo. Rozwód sfinalizowano 21 marca 1968 roku, choć walka o prawa do opieki nad małą Jennifer toczyła się długo po formalnym rozstaniu jej rodziców.

Tymczasem Dyan otrzymała rolę Alice w „Bob i Carol i Ted i Alice” (1969), dziś klasycznym filmie z czasów, kiedy popkultura zmieniała swoje oblicze na bardziej „wyzwolone”. Za swoją rolę otrzymała pierwszą nominację do Oscara i udowodniła, że nie jest tylko młodszą o kilka dekad od swego byłego męża matką jego dziecka. Kolejne filmy były różnej jakości, ale w 1978 roku zagrała w „Niebiosa mogą zaczekać” i ponownie nominowano ją do Oscara. Statuetki Akademii nie otrzymała, ale nagrodzono ją Złotym Globem i Saturnem.

W 1991 roku Dyan spróbowała swoich sił jako reżyserka i scenarzystka, zagrała też główną rolę w tym filmie („Koniec niewinności”), Stephanie. W latach 90. rzadko pojawiała się na ekranie, choć wzbudziła zainteresowanie swoimi gościnnymi występami w międzynarodowym hicie telewizyjnym „Ally McBeal” jako sędzia Jennifer Cone. Ostatni jej występ to rola Lois w „Porze na romans” (2005).

Dyan ponownie „skosztowała” stanu małżeńskiego w 1985 roku, ale po 6 latach rozwiodła się. Jest wieloletnią, wierną fanką drużyny Los Angeles Lakers i można ją regularnie oglądać na ich meczach. Choć od kilku lat jest chrześcijanką, podkreśla swoje żydowskie korzenie. Mieszka w West Hollywood, gdzie często można spotkać ją wyprowadzającą swoje dwa psy rasy chihuahua o imionach JC i Matilda.

(Visited 44 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>