Karolina Łachmacka

Dorothy Sebastian

Dorothy Sebastian
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa. Urodziła się w Birmingham w Alabamie jako Dorothy Sabiston 26 kwietnia 1903 roku. Początkowo marzyła o karierze tancerki, potem zaczęła marzyć, by zostać aktorką. Ponieważ jej rodzina nie podzielała jej entuzjazmu, Dorothy opuściła rodzinny dom w wieku zaledwie 15 lat i zamieszkała w Nowym Jorku.

W Nowym Jorku było jej bardzo trudno znaleźć pracę, ponieważ jej mocny, południowy akcent dawał się we znaki. Odmowa goniła odmowę. Za pierwsze zajęcie płacono jej zaledwie 12 dolarów miesięcznie.

W Hollywood pojawiła się za słabą Roberta Kane’a, który załatwił jej testy zdjęciowe w United Studios. Występowała w „George White’s Scandals” i trafiła pod skrzydła MGM, które obsadziło ją wśród znajomych jej wschodzących gwiazd, Joan Crawford i Anity Page, w komediach, jak „Nasze roztańczone córki” z 1928 roku. W „Małżeństwie na złość” (1929) partnerowała swemu ówczesnemu kochankowi, Busterowi Keatonowi.

Dorothy pracowała mniej intensywnie od połowy lat 30., kiedy to poślubiła Williama Boyda. Poznali się na planie filmu powstałego w Pathe Pictures. Po rozwodzie w 1936 roku próbowała wrócić na ekrany, ale otrzymywała znacznie mniejsze role. W maju 1938 roku jej siostra Helene, z którą była bardzo blisko, zmarła na skutek oparzeń odniesionych w wywołanym przez siebie pożarze. W listopadzie tego samego roku Dorothy uznano winną prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Dorothy twierdziła, że nie była pijana, a jadła czosnek i popiła cztery bądź pięć kieliszków wina na kolacji u dobrego znajomego, Bustera Keatona. Skazano ją na 30 dni więzienia w zawieszeniu i grzywnę w wysokości 75 dolarów.

Aktorka zmarła na raka w wieku 53 lat, w Los Angeles.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>