Dorothy Lamour | Kinetoskop - recenzje, artykuły filmowe
 Karolina Łachmacka

Dorothy Lamour

Dorothy Lamour
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Urodziła się jako Mary Leta Dorothy Slaton, 10 stycznia 1914 roku, córka Carmen Louise LaPorte i John Watsona Slatona – pary kelnerów. Ich małżeństwo nie trwało zbyt długo. Jej matka szybko ponownie wyszła za mąż, za Clarence’a Lamboura, którego nazwisko zainspirowało pseudonim artystyczny, którym się posługiwała już jako Dorothy Lamour. I to małżeństwo Carmen zakończyło się rozwodem. W wieku 15 lat z powodów skromnych finansów rodzinnych Dorothy porzuciła szkołę średnią. Później skończyła szkołę dla sekretarek, która nie wymagała dyplomu ukończenia liceum. Uważała się za wspaniałą maszynopisarkę i nawet kiedy była majętną osobą, sama pisała listy na maszynie.

W 1931 roku Dorothy zwyciężyła w konkursie Miss Nowego Orleanu i wraz z matką przeniosła się do Chicago. Tam Dorothy zarabiała 17 dolarów tygodniowo jako operator windy w Marshall Field na State Street. Nie miała żadnego przygotowania muzycznego, lecz przyjaciel namówił ją do ubiegania się o rolę wokalistki w zespole Herbie Kaya, który prowadził popularne show radiowe pt. „The Yeast Foamers”. Opuściła tę grupę niedługo potem, by śpiewać w „El Morocco”, którą to pracę załatwił jej Rudy Vallee. Pracując w Fifth Avenue, kabarecie, została zauważona przez samego Louisa B. Mayera, który zaaranżował dla niej zdjęcia próbne, a te pozwoliły na podpisanie kontraktu z Paramount Pictures.

Już w 1935 roku Dorothy miała swój muzyczny show w radiu NBC. Śpiewała też w show Rudy’ego Vallee. Rok później rozpoczęła pracę w Paramount Pictures. Już pierwszy film – „Księżniczka dżungli” – przyniósł jej rozgłos (zagrała w nim swego rodzaju damski odpowiednik Tarzana o imieniu Ulah). Choć znana przede wszystkim jako symbol seksu, pokazała też talent komediowy, jak i dramatyczny. Popularność tę potwierdziła udziałem w serii filmów „Droga do…”. Choć filmy te koncentrowały się głównie na demonstrowaniu talentów Boba Hope’a i Binga Crosby’ego, Dorothy zaprezentowała swoje najsławniejsze piosenki.

W latach drugiej wojny światowej Dorothy Lamour była jedną z najpopularniejszych pin-up girls, obok Betty Grable, Lany Turner czy Rity Hayworth. To Dorothy zapoczątkowała znane podróże gwiazd w celu zbierania funduszy wojennych. Sama Dorothy zebrała w ramach tych działań aż 21 milionów dolarów.

Specjalizowała się nie tylko w typowych filmach rozrywkowych. Grała m.in. u Johna Forda („Huragan”) czy Cecila B. DeMille’a („Największe widowisko świata”). Zmierzch jej kariery nastał na początku lat 50. Dorothy rozwinęła więc karierę muzyczną; występowała dużo na scenie.

Po śmierci drugiego męża nie pozostała w stagnacji i wznowiła karierę. W 1980 roku wydała autobiografię. Zmarła na atak serca w wieku 81 lat. Pochowano ją na Forest Lawn w Los Angeles. Pogrzeb odbył się w obrządku katolickim.

(Visited 21 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>