Karolina Łachmacka

Dorothy Hyson

Dorothy Hyson
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, która karierę zrobiła na scenie i ekranie. Przez wielu pamiętana głównie jako niezwykle urodziwa istota. Była inspiracją dla duetu Rogers i Hart do napisania piosenki „The Most Beautiful Girl In the World”. Jej drugi I ostatni mąż określił ją mianem “najpiękniejszej istoty, jaką w życiu widziałem”.

Urodziła się 24 grudnia 1914 roku jako Dorothy Wardell Heisen w Chicago. Była córką gwiazdy scenicznych musicali Dorothy Dickson i aktora Carla Hysona (prawdziwe nazwisko Heisen), ich jedynym dzieckiem.

Debiutowała na londyńskiej scenie Savoy Theatre w wieku 12 lat w „Quality Street” J.M. Barrie’ego. Rok później w Strand Theatre zagrała w „The Young Visitors” Daisy Ashford. Prominentny krytyk teatralny tamtych czasów miał napisać, że w osobie Dorothy Hyson można upatrywać przyszłość komedii.

W 1933 roku Ivor Novello, zachwycony młodą aktorką, zaproponował jej rolę córki Gladys Cooper w swojej sztuce „Flies In The Sun”. Kolejny sukces odniosła sztuką „Saturday’s Children and Touch Wood” Maxwella Andersona z Florą Robson.

W marcu 1935 20-letnia Dorothy zagrała główną rolę kobiecą na West Endzie u boku Laurence’a Oliviera w sztuce w reżyserii Raymonda Masseya, „The Ringmaster”. Przez lata 30. i 40. zdążyła stać się jedną z najpopularniejszych gwiazd West Endu.

W 1936 roku poślubiła aktora Roberta Douglasa, ale rozwiedli się w 1945 roku. W 1947 poślubiła miłość swego życia, aktora Anthony Quayle’a. Wówczas poświęciła swoje życie zawodowe na rzecz rodzinnego. Quayle wielokrotnie powtarzał, że bez Dorothy niczego by nie osiągnął. Dorothy stała się znaną i lubianą socialite, gospodynią wielu przyjęć gromadzących brytyjską śmietankę. Wśród jej przyjaciół byli Vivien Leigh, wyżej wspomniany mąż Vivien, Laurence Olivier, John Gielgud, czy Noel Coward.

Dorothy i Anthony mieli troje dzieci. Ich syn, Christopher Quayle, jest projektantem. Mają też dwie córki, Rosannę Astley, oraz aktorkę Jenny Quayle. Dorothy owdowiała w 1989 roku. Zmarła 23 maja 1996 roku na wylew, rok po śmierci swojej matki, która dożyła sędziwego wieku 102 lat.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>