Karolina Łachmacka

Dorothy Burgess

Dorothy Burgess
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka sceniczna i filmowa, urodziła się 4 marca 1907 roku, była siostrzenicą laureatki Oscara, Fay Bainter. Jej dziadek od strony ojca pochodził z Anglii. Dorothy uczyła się malarstwa, rzeźby i rysunku w Mrs. Dow’s School in Briarcliff Manor w stanie Nowy Jork. Swój talent prezentowała choćby przez swoje prace, które zdobiły jej hollywoodzki apartament.

Na scenie debiutowała u boku sławnej ciotki. Większą rolę zagrała w „The Music Box Revue”, lekkiej komedii, gdzie była tancerką. W komedii „The Adorable Liar” zagrała 17-latkę. To był jej debiut w Nowym Jorku. Uznano ją za sensację, kombinację m.in. Eleanory Duse, Helen Hayes, czy Katharine Cornell. Latem 1928 roku pracowała z George’em Cukorem w letnim teatrze. Na Broadwayu zagrała w „The Squall”, potem obsadzono ją w roli tytułowej „Lulu Belle”. Legendarny broadwayowski producent, David Belasco, nad tytułem „Lulu Belle” umieścił nazwisko Dorothy, co uznawano za potwierdzenie pierwszorzędnego statusu gwiazdy scen Broadwayu.

Jej błyskotliwie rozwijającą się sceniczną karierę dostrzegło studio Foxa, obsadzając ją w „W starej Arizonie” (1929). Podczas pracy na planie na drobną aktorkę spadł statyw, element sprzętu dźwiękowców, raniąc ją poważnie. W szpitalu opatrzono jej ranę na twarzy i założono kilka szwów. Kilka lat później, także na planie, naderwała sobie wiązadło. W 1933 aktorka zagrała w „W twoich ramionach Sama Wooda, z Clarkiem Gable i Jean Harlow. Ostatni raz na ekranie pojawiła się w 1943 roku.

23 grudnia 1932 roku Dorothy Burgees prowadziła samochód w San Fransisco i spowodowała wypadek, w którym śmierć poniosła 17-letnia Louise Manfredi. Drugi samochód prowadził 18-letni student, Andrew Salz. Dorothy i Salz wzajemnie obarczali się odpowiedzialnością za wypadek. Rodzice Manfredi żądali od bogatej gwiazdy 25 tysięcy dolarów odszkodowania. Zasądzono ponad 6 tysięcy dolarów. Podobną sumę po ugodzie musiała zapłacić 18-letniej pływaczce, niejakiej Betty Lou Davis.

Aktorka była zamężna. Swego czasu zaręczona była z nominowanym do Oscara reżyserem, Clarence’em Brownem, a także miała romans z bogatym jubilerem, Jules Calanzer. Aktorka zmarła na gruźlicę w wieku 52 lat (20 sierpnia 1961 r.).

(Visited 42 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>