Karolina Łachmacka

Doris Kenyon

Doris Kenyon
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Popularna amerykańska aktorka, znana z ekranów kinowych, jak i telewizyjnych. Urodzona 5 września 1897 roku w Syracuse w stanie Nowy Jork. Jej ojciec był pastorem kościoła Metodystów. Studiowała na Packer College Institute, potem na Columbia University. Śpiewała w chórach kościołów Grace Presbyterian i Bushwick Methodist na Brooklynie. Jej głos zainteresował poszukiwaczy talentów z Broadwayu. Zachęcona ich radami, zaczęła grać na Broadwayu, debiutując w operetce Victora Herberta „Princess Pat”.

W 1915 roku zagrała w filmie „The Rack” w New Jersey. Jej najsławniejszy film to powstały 9 lat później „Monsieur Beaucaire” (1924) z samym Rudolphem Valentino w roli głównej. Jej film z 1928 roku pt. „Interference” był pierwszym w pełni dźwiękowym dramatem Paramount Pictures. W filmach „Alexander Hamilton” (1931) i „Wolter” (1933) partnerowała George’owi Arlissowi. W 1933 roku zagrała z Johnem Barrymore w „Counsellor at Law”. Jesienią 1935 aktorka zagrała na deskach londyńskiego teatru z Ramonem Novarro w „A Royal Miscarriage”. Jej ostatnia rola to niemal epizodyczny występ w „Człowieku w żelaznej masce” z 1939 roku. Gościnnie pojawiała się na ekranie telewizji, była też wokalistką. Stopniowo jednak oddaliła się na emeryturę w Beverly Hills.

Kenyon wielokrotnie zmieniała stan cywilny. Jej pierwszym mężem był Milton Sills. Pobrali się w 1926, ale Doris owdowiała 4 lata później. W 1933 wyszła za majętnego handlowca nieruchomościami, Arthura Hopkinsa. Rok później małżeństwo było już historią. W 1938 Doris wyszła za Alberta D. Laskera, który był współwłaścicielem koncernu reklamowego. Rozwiedli się w 1939. Jej ostatnim mężem był Polak, Bronisław Młynarski, syn polskiego kompozytora, lecz też szwagier samego Arthura Rubinsteina. Miała syna z pierwszego małżeństwa, zmarłego w 1971 roku. Tego samego roku zmarł jej mąż Bronisław. Zmarła na wstrzymanie akcji serca na 4 dni przed swoimi urodzinami w 1979 roku. To na jej cześć nazwana została Doris Day, której matka Doris Kenyon uważała za ulubioną aktorkę.

(Visited 29 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>