Karolina Łachmacka

Donna Reed

Donna Reed
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Urodziła się jako Donna Belle Mulleneger, córka Williama Richarda Mullengera i Hazel Jane Shives, 23 stycznia 1921 roku na farmie w Denison, w stanie Iowa. Amerykańskim widzom najlepiej znana jest z roli Donny Stone, pięknej pani domu w jej własnym programie „The Donna Reed Show”. Światowa kinematografia zapamięta ją jednak jako prostytutka Alma Burke w „Stąd do wieczności (1953), za którą to rolę otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Była najstarszym dzieckiem swoich rodziców. Miała jeszcze czworo rodzeństwa. Jako 16-latka wyjechała do Los Angeles, gdzie uczyła się, by zostać sekretarką. Jej uroda sprawiła, że wybrano ją królową lokalnej szkoły, a nagrodą było zdjęcie na okładce „Los Angeles Timesa”. Dostała wiele propozycji od różnych agentów. Niebawem wzięła udział w próbnych zdjęciach dla wytwórni MGM, które wyszły bardzo pomyślnie. Podpisała kontrakt.

Pierwszym ważniejszym filmem Donny był „Cień zbrodni (1941), jeden z serii opowiadającej o zabawnym małżeństwie Nicka i Nory Charles (w tych rolach Bill Powell i Myrna Loy). Zaraz potem wystąpiła w hicie musicalowym z Mickey Rooney’em i Judy Garland – „Babes on Broadway”. Grała też w filmie o Andy’m Hardy’m, „Komedii ludzkiej (1943), „Pani Parkington (1944).

Pierwszą ważną rolę zagrała w ekranizacji powieści Oscara Wilde’a, „Portret Doriana Graya (1945). W 1946 MGM „wypożyczyło” Donnę Frankowi Caprze, który obsadził ją w roli żony Jimmy’ego Stewarta w filmie „To wspaniałe życie”. Kolejne projekty nie zadowalały aktorki. Rola życia nadeszła na początku lat 50. Fred Zinnemann obsadził Donnę w drugoplanowej roli Almy w „Stąd do wieczności”. Na ekranie pojawili się też Deborah Kerr, Burt Lancaster czy Montgomery Clift. Film zdobył osiem Oscarów. Z nagrodą Akademii odeszła też Donna Reed.

Ani świetna kreacja w tym filmie, ani Oscar niestety nie przerwały stagnacji kariery aktorki. Donna ambitnie postanowiła więc, wraz z mężem, założyć wytwórnię Todon Productions. Wspólnie wyprodukowali „The Donna Reed Show. Serial cieszył się dużym uznaniem. Przyniósł Donnie cztery nominacje do Emmy.

Po zakończeniu emisji serialu w 1966 kariera Donny chyliła się ku upadkowi. Grywała różne role w telewizji, ale dziś nikt ani tych programów, ani Donny w nich nie pamięta. Dopiero w 1984 roku powróciła rolą w amerykańskiej telenoweli „Dallas. Rolę Panny Ellie miała grać przez trzy lata, jednak niespodziewanie już po pierwszym ją zwolniono. Reed podała producentów do sądu i wygrała. W międzyczasie Donna była bardzo aktywna społecznie. Działała jako aktywistka antywojenna.

W 1984 roku, po dwóch latach, przegrała walkę z rakiem. Tuż po śmierci aktorki jej rodzina założyła fundację jej imienia, która funduje stypendia młodym artystom. Trzykrotnie zamężna, trzeciego męża poślubiła w 1975 roku. To on towarzyszył jej w ostatnich dniach jej życia. Miała 4 dzieci (w tym dwoje adoptowanych).

(Visited 18 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>