Karolina Łachmacka

Dolores Moran

Dolores Moran
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa (27.01.1926  – 5.02.1982). Choć była niesamowicie urodziwa, nie udało jej się niestety zrobić oszałamiającej kariery. Co ciekawe, Dolores Moran była jednym z „odkryć” Howarda Hawksa, który zaprezentował ją w „Mieć i nie mieć” wraz z 18-letnią Lauren Bacall. Lauren wyrosła na wielką gwiazdę, legendę i unikalną osobowość i małżeństwo z Bogartem nie ma tu akurat zbyt wiele do rzeczy. Moran natomiast, tak jak i Martha Vickers, inna kreowana przez Hawksa na gwiazdę młodziutka piękność, przepadła gdzieś między jednym filmem a drugim.

Niewiele pisze się o życiu osobistym Dolores. Udało mi się zdobyć informację, że prawdopodobnie jej imię brzmiało Delores. Jeszcze bardziej prawdopodobnym jest, że aktorka urodziła się dwa lata później, niż piszą o tym nawet najbardziej wiarygodne źródła (choćby IMDb). Nie było dość codzienną praktyką „postarzanie” swojej gwiazdy, ale Dolores już jako nastolatka wyglądała ponętnie i kobieco, więc, by móc pokazywać ją w rolach bardziej dorosłych, dodano jej pewnie te dwa lata w metryce.

Dolores urodziła się w kalifornijskim Stockton. W połowie lat 30. przeprowadziła się z rodzicami do innej kalifornijskiej miejscowości, Orland. Jej ojciec stał się znanym dystrybutorem oleju Shell, a matka otworzyła salon piękności. Tam Dolores ukończyła szkołę średnią. Na początku lat 40. jej ojciec został przeniesiony do oddalonego o 20 mil Chico. 18 kwietnia 1941 roku wzięła udział w konkursie krasomówczym i zajęła 4. miejsce. Niebawem wygrała konkurs piękności i wzięła udział w sesji zdjęciowej dla „National Geographic”. Latem 1941 roku została dostrzeżona przez łowcę talentów wytwórni Warner Bros. Już w listopadzie została zaproszona do Hollywood, gdzie Warnerowie posyłali ją na lekcje aktorstwa i promowali w różnorodnych kampaniach reklamowych. W grudniu podpisała 5-letni kontrakt z Warnerami.

W czerwcu 1942 roku cała rodzina przeprowadziła się do Hollywood po tym, jak młodsza siostra Dolores, Marjorie, ukończyła szkołę średnią. Dolores pojawiała się na okładkach magazynów, a jej włosy przefarbowano na niemal platynowy blond. Na ekranie debiutowała epizodyczną rolą blondynki w „Winning Your Wings” (1942), potem zagrała małą rólkę w „Yankee Doodle Dandy”. Pierwszą ważną rolę zagrała w „Starej znajomości” (1943). Wcieliła się tam w rolę córki Miriam Hopkins, Deirdre Drake. Jej rola spotkała się z pozytywnym odbiorem publiczności i krytyki. Jako jedna z gwiazd pojawiła się też w „Hollywood Canteen” (1944). W 1944 wystąpiła w drugoplanowej roli Helene De Bursac w „Mieć i nie miećHowarda Hawksa, gdzie debiutowała Lauren Bacall. Dolores przykuwała spojrzenia, ale na pierwszy plan wysunęła się zmysłowa Bacall, a po wiadomości o zaręczynach i planowanym ślubie jej i Humphreya Bogarta, który grał główną rolę męską, cała uwaga skupiła się na romansie pary głównych aktorów.

Dolores spotykała się z różnymi mniej i bardziej znanymi mężczyznami. Jej jedynym mężem był o 20 lat starszy Benedict E. Bogeaus, choć wcześniej spotykała się m.in. z Leslie Fentonem (rozwiedzionym z Ann Dvorak). Przyjaźniła się m.in. z Paulette Goddard (wraz z Bogeausem, Paulette i jej ówczesnym mężem, Burgessem Meredithem, spędziła Boże Narodzenie 1946). 30 sierpnia 1948 roku Dolores wydaje na świat swoje jedyne dziecko, syna Bretta Benedicta. Mimo to rozwiedli się w 1962 roku. W swoim ostatnim filmie zagrała w 1954 roku. Nie było o niej nic słychać aż do smutnej wiadomości o jej śmierci – Dolores zmarła 5 lutego 1982 roku w wieku 56 lat w Woodland Hills.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>