Karolina Łachmacka

Dolores del Rio

Dolores del Rio
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Meksykańska gwiazda filmowa. Zrobiła karierę w Hollywood w dobie filmu niemego jako egzotyczna, tajemnicza piękność, obok innej Meksykanki, Lupe Velez. Jako bardzo dobra aktorka dała się  poznać jednak w późniejszych latach, grając w filmach w ojczyźnie.

Dolores del Rio (ur. 3.08.1905) była daleką kuzynką innego latynoskiego gwiazdora, Ramona Novarro. W czasie rewolucji w jej ojczyźnie jej rodzina straciła cały majątek. Jako że tęsknili za dostatnim życiem, swoją piękną córkę zachęciły do kariery w Hollywood. Pracę tam dostawało się wtedy głównie za urodę – film niemy nie wymagał ładnej barwy głosu i dobrej dykcji, a piękna Dolores miała wszystkie potrzebne cechy, by podbić Hollywood.

15-letnia Dolores poślubiła Jaime del Rio i z pomocą przyjaciela para wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Ona chciała zostać aktorką, on – scenarzystą. Małżeństwo szybko skończyło się rozwodem, a Dolores postanowiła pozostać przy nazwisku męża. Niebawem zadebiutowała, rolą w filmie „Joanna (1925). Rok później, wraz z Janet Gaynor, Dolores Costello, Mary Astor, Fay Wray, czy Joan Crawford, została wybrana jedną z trzynastu WAMPAS Baby Stars. Jej kariera rozwijała się do nadejścia ery kina dźwiękowego.

Mimo to udało jej się jeszcze przez lata błyszczeć w Hollywood, a to za sprawą małżeństwa z jednym z najwybitniejszych scenografów w historii kina, wielokrotnym zdobywcą Oscara, Cedriciem Gibbonsem. Para rozstała się w 1941 roku. W tym czasie Dolores przeżyła gorący romans z Orsonem Welllesem, choć młody twórca był od niej o 10 lat młodszy. Choć mówiono, że to ten związek stał się przyczyną rozstania Dolores z drugim mężem, faktycznie spekulowano o jego orientacji seksualnej.

W 1942 roku 36-letnia Dolores powróciła do Meksyku. Tam przez kolejne 20 lat utorowała sobie drogę do kariery wielkiej meksykańskiej aktorki. Zagrała m.in. w „Marii Kandelarii”, która jest wymieniana w podręcznikach o kinematografii, a także w „Uciekinierze (1947) Johna Forda. Była czterokrotną laureatką najważniejszej meksykańskiej nagrody filmowej – Srebrnego Ariela. W 1964 ponownie zagrała u Forda, tym razem w „Jesieni Czejenów”.

Dolores del Rio zmarła w wieku 77 lat na niewydolność wątroby. Jest pochowana w mieście Meksyk.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>