Karolina Łachmacka

Dolores Costello

Dolores Costello
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka. Bardziej niż z dokonań zawodowych znana z wielkiej urody i małżeństwa z Johnem Barrymorem. Jest matką Johna Drew Barrymore’a i babką popularnej dziś w Hollywood aktorki Drew Barrymore.

Urodziła się 17 sierpnia 1903 roku w rodzinie o tradycjach artystycznych. Jej rodzice, Maurice Costello i Mae Altschuk, byli aktorami. Dolores i jej młodsza siostra Helene w latach 1909-1915 grały dla Vitagraph Film Company. Grywały u boku ojca. Pierwszy film, jaki odnotowuje w jej filmografii IMDb, to „Sen nocy letniej”, gdzie grała wróżkę.

Helene i Dolores występowały na Broadwayu. Ich sukces sceniczny zapewnił im kontrakty z Warnerami. Po kilku mniejszych rolach Dolores otrzymała główną w „Moby Dick (1926) obok uwodziciela Johna Barrymore’a. Wywodzący się z aktorskiej rodziny Barrymore (jego rodzeństwo to zdobywcy Oscarów Ethel Barrymore i Oscara Lionel Barrymore) był kobieciarzem. I choć dzieliła ich różnica 21 lat, Dolores została jego żoną i matką dwójki dzieci.

W 1926 roku została jedną z WAMPAS Baby Stars. Ochrzczono ją przydomkiem „bogini ekranu”. Warnerowie starannie podbudowywali filary gwiazdorskiego statusu Dolores, obsadzając ją to raz w filmach kostiumowych, innym razem – w bardziej współczesnych. W 1927 roku po raz kolejny obsadzono ją u boku Barrymore’a w „Manon Lescaut”. W „Arce Noego (1928) partnerował jej George O’Brien. Film wyreżyserował Michael Curtiz.

Dolores Costello miała poważną wadę wymowy, która w filmie dźwiękowym dyskwalifikowała ją jako gwiazdę tej wielkości, jaką niezaprzeczalnie była w erze filmu niemego. Mimo to po dwóch latach z pomocą logopedycznych ćwiczeń udało jej się ten problem pokonać. Sama jednak straciła zainteresowanie karierą po urodzeniu pierwszego dziecka. W 1935 roku rozwiodła się z Johnem z powodu jego zdrad i alkoholizmu. Pojawiała się na ekranie sporadycznie, m.in. w „Młody lord Fauntleroy (1936) czy „Wspaniałości Ambersonów (1942). Rolą w „This Is The Army (1943) pożegnała się z ekranem.

W 1939 roku poślubiła swojego ginekologa, doktora John Vruwinka. Jednak rozwiedli się w 1950. Resztę życia spędziła w swego rodzaju odosobnieniu, zajmując się uprawą awokado na własnej farmie. Make up stosowany w erze wczesnego kina poważnie zniszczył jej cerę, czego całkowicie nie dało się ukryć. Tuż przed swoją śmiercią zgodziła się udzielić wywiadu na temat swojej kariery. Film dokumentalny zawierający tę rozmowę ukazał się już w 1980 roku. Zmarła 1 marca 1979 roku.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>