Karolina Łachmacka

Diane Baker

Diane Baker
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, która pojawia się na ekranie od niemal 50 lat. Urodziła się 25 lutego 1938 roku. Jest córką aktorki Dorothy Helen Harrington, która w młodości występowała w kilku filmach braci Marx, oraz Clyde’a L. Bakera. W wieku 18 lat przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie uczyła się aktorstwa u Charlesa Conrada i baletu u Niny Fonaroff. Debiutowała u George’a Stevensa w „Pamiętniku Anny Frank (1959) jako Margot Frank. W „Podróży do wnętrza ziemi (1959) grała główną rolę u boku Jamesa Masona. W tym samym roku wystąpiła u boku Hope Lange i Joan Crawford we „Wszystkim co najlepsze”.

Po wygaśnięciu kontraktu z Twentieth Century Fox, wystąpiła w remake’u „Mrocznego zwycięstwa (1963). W „Nagrodzie” zagrała z Elke Sommer i Paulem Newmanem. W 1964 roku zagrała w „Marnie Hitchcocka, tworząc postać szwagierki Seana Connery’ego. Rok później partnerowała Gregory’emu Peckowi w „Mirażu Edwarda Dmytryka.

Przez kolejne lata pracowała w telewizji. Ostatnia jej rola to gościnny występ w serialu „House”. Od 2004 roku jest dyrektorem sekcji aktorskiej w Academy of Art University w San Francisco.

(Visited 57 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>