Karolina Łachmacka

Diana Dors

Diana Dors
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Angielska aktorka, symbol seksu. Urodziła się 23 października 1931 roku.  W swoim czasie była brytyjską odpowiedzią na blondwłose amerykańskie gwiazdki o tlenionych włosach i obfitych biustach. Uważa się, że jej w większości bardzo zmysłowe filmy nie pozwalały na dojrzenie jej prawdziwego talentu. Grała na wyspach, jak i w Stanach. Zagrała w jednym z odcinków serialu Alfreda Hitchcocka, gdzie partnerował jej Brandon De Wilde, ale taśmę odłożono na półkę na dekady, uważając powstały materiał za zbyt przerażający. Często grała w filmach brytyjskiej firmy producenckiej Rank Organisation i równie często jej postaci cierpiały z powodu nieodwzajemnionej miłości.

Diana była znana bardziej jako osobowość niż aktorka. Za jej najlepszą rolę uważa się Mary Price Hilton w „U progu ciemności” (1956) J. Lee Thompsona. Dors była też piosenkarką. Jej pierwsze single, jak „I Feel So Mmmm” czy „A Kiss And A Cuddle (And A Few Kinds Words From You”. Na okładce widniało odważne zdjęcie Diany. Na ścieżce dźwiękowej do jej filmu „As Long as They’re Happy” (1955) zaśpiewała „The Hokey Pokey Polka”. Niemniej wydała tylko jeden własny longplay pt. „Swinging Dors” (1960). Orkiestrą grającą na płycie dyrygował Wally Scott, który późniejszymi czasy przeszedł operację zmiany płci na żeńską. W 1982 roku, mimo walki z rakiem, nagrała singel ze swoim synem „Where Did They Go”/”It’s You Again”, Gary Dorsem.

Diana Dors pojawia się na okładce płyty zespołu The Beatles pt. „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”. Okładka obrazuje dość dużą grupę ludzi, ale Dianę łatwo zauważyć – elegancka, wytworna blondynka w złotej sukni i białych rękawiczkach po prawej stronie w pierwszym rzędzie to ona. Diana pojawiła się też w teledysku Adam & the Ants pt. „Prince Charming” z 1981 roku. Gra tam dobrą wróżkę, podczas gdy Adam Ant wciela się w męskiego kopciuszka.

Życie prywatne Diany było bardzo barwne. Była trzykrotnie zamężna. Małżeństwo z Dennisem Hamiltonem trwało niespełna 8 lat i zakończyło się rozwodem. Z drugim mężem, Richardem Dawsonem, pobrali się 12 kwietnia 1959 roku i mieli dwóch synów, Marka i Gary’ego. Rozwiedli się w 1966 roku. Jej ostatnim mężem był aktor Alan Lake, z którym miała syna Jasona. Wśród przyjaciół Diany była m.in. Ruth Ellis, ostatnia kobieta powieszona za morderstwo w historii Wielkiej Brytanii (Ellis i Dors spotkały się na planie jednego z filmów). Przyjaźniła się też z braćmi bliźniakami, gangsterami Ronem i Reggie’em Kray’ami oraz ich matką, Violet.

Zdawało się, że aktorka pokonała raka, ale okazało się, że choroba powróciła w 1984 roku. Diana zmarła 4 maja na raka macicy. Ciekawostką było, że miała w różnych bankach europejskich ukrytą niemałą fortunę, do której dostęp chciała podać synowi. Po jej odejściu jej mąż próbował odnaleźć pieniądze, ale do dziś uważa się, że nie udało się trafić na całość majątku, jaki ukryła Diana Dors. Powstał nawet serial o tym temacie i strona internetowa, poprzez którą wiele osób próbuje rozwikłać zagadkę. Alan Lake 5 miesięcy po jej śmierci popełnił samobójstwo.

(Visited 97 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>