Karolina Łachmacka

Debbie Reynolds

Debbie Reynolds
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, nominowana do Oscara. Ponadto piosenkarka i tancerka.

Urodziła się jako Mary Frances Reynolds w teksańskim El Paso 1 kwietnia 1932 roku. Jej ojciec był stolarzem. Debbie przyszła na świat jako drugie dziecko w rodzinie, choć jej matka rodząc ją miała zaledwie 19 lat. W dzieciństwie była dziewczęcym skautem. W 1939 roku jej rodzina przeniosła się do Burbank w Kalifornii. W wieku 16 lat wybrano ją Miss Burbank. Nagrodą był kontrakt z Warner Bros. Przyjęła też pseudonim estradowy: Debbie Reynolds.

Pierwszą poważną rolę zagrała jednak w MGM. Był to najlepszy musical wszech czasów – „Deszczowa piosenka”. Debbie grając w niej miała 19 lat. Nie dysponowała merytorycznym przygotowaniem do zawodu aktorki musicalowej. A jej rola Kathy wymagała niemałych umiejętności, tym bardziej, że reżyserował mistrz gatunku Stanley Donen oraz grający główną rolę męską Gene Kelly. Trio dopełniał Donald O’Connor, który za swoją rolę dostał Złoty Glob.

Braki Debbie bardzo denerwowały Gene’a. Jak sam powiedział po latach, sam dziwił się, że Debbie wciąż się do niego odzywa. Ponoć raz Gene nawrzeszczał na Debbie tak bardzo, że ta płacząc schowała się pod fortepianem. Szlochy młodziutkiej aktorki usłyszał inny wielki tancerz ekranowy, Fred Astaire, i zaprosił ją na lekcje. Sam Kelly planował słynny taniec broadwayowski w „Deszczowej piosence” zatańczyć z Kathy, jednak stwierdził, że umiejętności Debbie są niewystarczające, legendarnego wampa zagrała więc Cyd Charisse, co otworzyło jej drogę do wielkiej musicalowej kariery i tytułu najlepszej tancerki musicalowej.

Mimo braku warsztatu Debbie dysponowała pięknym głosem i nagrała kilka płyt. Piosenkę „Aba Daba Hollywood” wykonuje z Carletonem Carpenterem (zawarta jest ona w filmie „Two Weeks With Love” z 1950). W 1955 zagrała młodą dziewczynę uwodzoną przez Franka Sinatrę w „Pułapce miłości”. Rok później partnerowała m.in. Bette Davis w „Kosztownym związku”. W 1962 znalazła się w znakomitej obsadzie filmu „Jak zdobywano dziki zachód(1962). W 1964 roku zagrała w „Niezatapialnej Molly Brown”, zdobywając jedyną w karierze nominację do Oscara.

Osoba Debbie mimowolnie została wplątana w niemały skandal obyczajowy pod koniec lat 50. Debbie w 1955 roku poślubiła Eddie’ego Fishera i urodziła mu dwoje dzieci (m.in. córkę Carrie Fisher, znaną z „Gwiezdnych wojen” jako aktorka, trudniła się też pracą scenarzystki). Oboje przyjaźnili się z Elizabeth Taylor i gdy jej mąż Mike Todd zginął w katastrofie lotniczej, pocieszali ją w trudnej sytuacji. Eddie, jak się okazało, wdał się w romans z Elizabeth i opuścił żonę i dwójkę małych dzieci, by poślubić Taylor. Mówi się, że Elizabeth nie otrzymała Oscara za „Kotkę na rozgrzanym blaszanym dachu” właśnie z powodu „kradzieży” męża przyjaciółki. Choroba Elizabeth sprawiła, że rzekomo z tego powodu przyznano jej Oscara dwa lata później. Małżeństwo Fishera i Taylor nie trwało długo. Elizabeth na planie „Kleopatry” (1963) Mankiewicza nawiązała romans z Richardem Burtonem, którego poślubiła jak tylko otrzymała rozwód od Fishera. Konflikt Debbie i Elizabeth trwał przez lata, ale zażegnała go po części córka Debbie, Carrie Fisher, gdyż zaproponowała napisanie materiału na wspólny film. W „Wiecznym blasku gwiazd (2001) obok nich grają też Shirley MacLaine i Joan Collins.

W 1960, po rozwodzie z Fisherem, Debbie poślubiła milionera Harry Karla. Życie nowożeńców nie było jednak usłane różami: rozwiedli się w 1973 roku, a małżeństwo przyniosło jej sporo długów, gdyż Karl był hazardzistą.

Richarda Hamletta poślubiła w 1984 roku i małżeństwo to trwało do 1996 roku. Kupili razem mały hotel i kasyno w Las Vegas, ale interes okazał się klapą. Debbie musiała ogłosić bankructwo.

Debbie Reynolds często bierze udział w akcjach o charakterze charytatywnym. Aktorka znana jest z posiadania ogromnej ilości różnych przedmiotów z planów filmowych, niezwykłych rarytasów, które można było oglądać m.in. w muzeum nieopodal Kodak Theater, gdzie rokrocznie rozdawane są Oscary. Obecnie mieszka w sąsiedztwie swojej córki Carrie i wnuczki Billie.

(Visited 35 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>