Karolina Łachmacka

Deanna Durbin

Deanna Durbin
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Kanadyjska aktorka i piosenkarka. Laureatka tzw. „dziecięcego” Oscara. Urodziła się jako Edna Mae Durbin w Grace Hospital w kanadyjskim Winnipeg. Imię Deanna przybrała już na początku swojej kariery. Jej rodzice, James i Ada Durbin, byli angielskimi imigrantami. Miała starszą siostrę, Edith.

Kontrakt z MGM podpisała w 1935 roku. Już rok później na ekranach pojawił się jej pierwszy film, krótkometrażówka „W każdą niedzielę” (1936). Partnerowała jej inna dziecięca aktorka, 13-letnia Judy Garland. Film ten miał być swego rodzaju castingiem, który miał wskazać, którą dziewczynę pozostawić i kreować na gwiazdę. W końcu zdecydowano, że zostaną obie, ale kontrakt Deanny wygasł. Sytuację wykorzystał Universal i podpisał kontrakt z aktorką, która jeszcze w 1936 roku debiutowała rolą w „Penny”. Jej filmy cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród publiczności. Mówi się nawet, że to osoba Deanny ocaliła Universal przed bankructwem. W 1939 roku wraz z Mickey Rooney’em otrzymała specjalnego Oscara dla dziecięcej gwiazdy. Jej popularność była ogromna, nawet poza Ameryką Północną. To jej zdjęcie Anna Frank powiesiła w schronie, gdzie rodzina Franków ukrywała się przed nazistami. To zdjęcie Deanny wciąż można podziwiać w tym samym miejscu.

Aktorka znana jest przede wszystkim ze swojego głosu – naturalnego, pozbawionego maniery, łagodnego, ale mocnego. Jej liryczny sopran wykorzystywano w różnym repertuarze, od współczesnego po operę.

W 1944 roku Deanna zagrała w „Can’t Help Singing”, w którym to filmie śpiewała ostatnie piosenki Jerome Kerna na rok przed jego śmiercią. Wbrew sobie została jednak więźniem własnego wizerunku. Zagrała w film noir „Christmas Holiday(1944), a potem „Lady On a Train” (1945), ale publiczność zbuntowała się przeciw takiej Deannie Durbin. Zagrała jeszcze w kilku filmach, ale ostatni jej film miał premierę w 1949 roku.

Prywatnie Deanna stawała na ślubnym kobiercu trzykrotnie. W latach 1941-1943 aktorka była żoną Vaughna Paula. Potem przez cztery lata pozostawała w związku małżeńskim z Felixem Jacksonem, scenarzystą, z którym ma córkę o imieniu Jessica Louise (ur. 1946). W 1950 roku wyszła za reżysera filmu „Lady on a Train(1945), z którym była przez prawie 50 lat, do jego śmierci w 1999 roku. Nie była typem skandalistki, choć mimowolnie wmieszano ją w skandal. Hedda Hopper, znana siewczyni plotek w świecie Hollywoodu, napisała, że Deanna miała romans z Josephem Cottenem. Wszystko dlatego, że jedno i drugie zostało w tym samym studio na noc, nie wiedząc o swojej obecności. Mimo to Hedda opisała wyśniony przez siebie romans, czym tak wkurzyła Cottena, z natury dżentelmena, że ten publicznie podczas jednego z przyjęć kopniakiem wywrócił jej krzesło, na którym właśnie miała Hopper usiąść. Ta jego odważna reakcja spotkała się z owacją na stojąco wszystkich obecnych.

Od czasu przejścia na emeryturę Deanna unika kontaktu z mediami. Odrzuciła mnóstwo ofert powrotu na scenę. Jej mąż zmarł 1 marca 1999 roku w Paryżu.

(Visited 30 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>