Karolina Łachmacka

Danielle Darrieux

Danielle Darrieux
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Francuska aktorka z karierą międzynarodową, aktywnie pracująca w swoim zawodzie. Znana nie tylko z wszechstronności pod względem aktorskim, lecz także urody i pięknego głosu. Urodziła się w 1917 roku.

Przyszła na świat w rodzinie melomanów. Od najmłodszych lat uczęszczała do Conservatoire de musique, gdzie uczyła się grać na fortepianie i wiolonczeli. Kiedy miała 7 lat, niespodziewanie zmarł jej ojciec. Nagłe odejście głównego żywiciela rodziny postawiło rodzinę Danielle w trudnej sytuacji.

Mając zaledwie 14 lat wzięła udział w castingu, ubiegając się o drugoplanową rolę Antoinette w filmie „Bal” (1931). Podpisano z nią kontrakt na 5 lat. Mając 19 lat wystąpiła w pamiętnej roli Marii Vetsery w „Mayerling (1936) obok Charlesa Boyera. Film zekranizowano później jeszcze wielokrotnie (w 1957 w wersji filmu telewizyjnego w głównych rolach wystąpiło wówczas jeszcze małżeństwo Audrey Hepburn Mel Ferrer; w 1968 roku rolę męską przejął Omar Shariff, a Marię zagrała młoda Catherine Deneuve, która, swoją drogą, w aż pięciu filmach grała córkę Danielle Darrieux). Film wyreżyserował Anatole Litvak, który wkrótce stał się jednym z najbardziej znanych reżyserów w Hollywood.

Sukces „Mayerling” miał rangę międzynarodową, tak więc, jak łatwo się domyślić, Danielle zaproponowano kontrakt w Hollywood. W 1938 21-letnia Darrieux partnerowała Douglasowi Fairbanksowi, jr. oraz Louisowi Hayward w „Paryżance”. Prędko jednak wróciła do Paryża (w przeciwieństwie do innej gwiazdy „Mayerling” – Boyera, który zrobił wielką karierę w Stanach).

W 1941 roku Danielle rozwiodła się ze swoim pierwszym mężem, choć pozostali w przyjacielskiej komitywie. Aktorka poślubiła dominikańskiego ambasadora Porfirio Rubirosę. Ponieważ groziła mu deportacja do Niemiec, szantażowana Danielle występowała w filmach w czasie wojny, co spotkało się z nieprzychylnym odbiorem paryskiego środowiska artystycznego.

Małżeństwo z Rubirosą rozpadło się po 5 latach i aktorka stanęła na ślubnym kobiercu po raz trzeci. Georges Mitsinkidès okazał się być ostatnim mężem aktorki. Co ciekawe, zmiany w życiu prywatnym pokryły się w czasie z tymi w życiu aktorskim.

W 1947 zagrała Marię Hiszpańską w „Ruy BlasJeana Cocteau. W „Occupe-toi d’Amélie”(1949) i „Le Bon Dieu sans confession” (1953) reżyserował ją Claude Autant-Lara. W „Czerwonych i czarnych” (1955) partnerowała Jeanowi Gabin. Jeden z jej filmów wyreżyserował Julien Duvivier.

Darrieux wróciła też na pewien czas do Hollywood, niemniej nigdy na stałe. Zagrała u Josepha M. Mankiewicza, z Jamesem Masonem, w „Kryptonimie Cicero” (1952). Rok wcześniej wystąpiła w musicalu MGM, „Rich, Young and Pretty (1951). „Kochanek Lady Chatterly” (1956) został w USA ocenzurowany przez środowiska katolickie. W „Aleksandrze Wielkim” zagrała Olympias (tę samą rolę zagrała niedawno Angelina Jolie w ekranizacji Olivera Stone’a); główne role powierzono wschodzącej gwieździe Richardowi Burtonowi oraz Claire Bloom. W 1961 roku 43-letnią Danielle zaprosił do Londynu Lewis Gilbert, proponując rolę w „The Gringage Summer(1961), u boku Kennetha More’a.

Danielle nie gardziła też teatrem. Zagrała w Théâtre du Châtelet w sztuce opartej na powieści wschodzącej gwiazdy pisarstwa Francoise Sagan („Bonjour, Tristesse”). W 1970 zastąpiła Katharine Hepburn na Broadwayu rolą tytułową w „Coco”.

W lipcu 2007 roku Danielle Darrieux obchodziła okrągłą dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin. Mimo sędziwego wieku aktorka dalej czynnie pracuje. Jej ostatnio najlepiej pamiętnym dokonaniem jest udział w świetnej mieszaninie konwencji Francoisa Ozona 8 kobiet”. W obsadzie tego filmu znalazła się cała plejada gwiazd francuskiego kina.

(Visited 18 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>