Karolina Łachmacka

Constance Talmadge

Constance Talmadge
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, siostra Normy Talmadge i Natalie Talmadge. Gwiazda kina niemego. Była jedną z najbardziej popularnych aktorek komediowych swojej ery. Miała niezwykłe poczucie humoru i zdobyła sławę, choć nie była zbyt doświadczona. Przełomem była rola w „Nietolerancji D.W Griffitha. W ciągu 15 lat kariery zagrała w 84 filmach i zakończyła ją wraz z nadejściem kina dźwiękowego.

Urodziła się w biednej rodzinie. Ojciec opuścił swoją żonę i trzy córki, kiedy Constance była jeszcze małym dzieckiem. Matka pracowała jako praczka, by wyżywić rodzinę. Kiedy siostra Constance, Norma, zaczęła pracę modelki, matka postanowiła wprowadzić w to samo zajęcie dwie pozostałe córki.

Zadebiutowała w krótkometrażowej komedii „In Bridal Atirre” (1914). W 1916 wystąpiła jako ‚Mountain Girl’ oraz Marguerite de Valois w „Nietolerancji”. Postać stworzona przez Constance podobała się tak bardzo, że reżyser dokręcił specjalne sekwencje w osobny film, a także zmienił zakończenie na szczęśliwe.

Po zakończeniu kariery wszystkie trzy siostry Talmadge zajęły się inwestycjami w nieruchomości. Niestety, niewiele filmów Constance przetrwało do dziś.

Constance czterokrotnie wychodziła za mąż i dopiero ostatnie małżeństwo trwało aż do śmierci jej małżonka. Pierwsze małżeństwo miało charakter podwójnej ceremonii (razem z nią ślub brała też Dorothy Gish). W późniejszych latach aktorka nadużywała alkoholu, co miało swoje negatywne odbicie w jej życiu prywatnym. Zmarła w wieku 76 lat na zapalenie płuc.

(Visited 34 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>