Karolina Łachmacka

Constance Bennett

Constance Bennett
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Jedna z najelegantszych dam kina Złotej Ery Hollywoodu. Piękna i utalentowana, najstarsza ze sławnych sióstr Bennett. Constance Bennett, dziś niestety nieco zapomniana, za życia cieszyła się ogromną popularnością i uznaniem zarówno jako aktorka komediowa, jak i dramatyczna.

Była pierwszą córką małżeństwa aktorskiego Richarda Bennetta i Adrienne Morrison, której ojciec, Morris W. Morris, miał afrykańskich przodków.

Doskonale wychowana, inteligentna, niezależna, szczera i wygadana – tak można by w skrócie opisać osobowość pięknej Constance. Debiutowała w filmach niemych tworzonych w jej rodzinnym mieście. Po spotkaniu Samuela Goldwyna zadebiutowała w Hollywood rolą w „Cytherea” (1924). Dopiero raczkującą karierę porzuciła na rzecz małżeństwa z Philipem Plantem w 1925. Idylla trwała krótko i Constance powróciła już do filmu dźwiękowego. Jej image inteligentnej, eleganckiej blondynki przypadł do gustu krytyce i publiczności. Bennett szybko stała się symbolem mody i klasy.

Kontrakt z Warner Bros. z 1931 roku podpisany na dwa filmy dał jej ogromną jak na tamte czasy sumę 300 tysięcy dolarów, czyniąc ją tym samym jedną z najlepiej zarabiających gwiazd kina. Rok później przeszła do RKO, gdzie wystąpiła w „What Price Hollywood?”. Film wyreżyserował George Cukor, a Constance zagrała w nim jedną ze swoich najlepszych ról. W ciągu następnych lat zbudowała swoją silną pozycję gwiazdy filmu. Zagrała w „Kłopotach milionerów” (1935), partnerując Clarkowi Gable, „Niewidzialnym małżeństwie”, gdzie główną rolę męską grał Cary Grant, „Merrily We Live” (1938), komedii z Billie Burke czy „Dwulicowej kobiecie” (1941), ostatnim filmie w karierze Grety Garbo.

Pod koniec lat 30. Constance swoje zainteresowania przeniosła na radio i teatr. Wcześniejsze mądre inwestycje zapewniły jej ogromny majątek, czyniąc z niej bardzo bogatą kobietę. Na tym pani Bennett nie poprzestała – założyła koncern kosmetyczny i firmę projektującą ubrania.

Constance miała pięciu mężów. Po raz pierwszy zdecydowała się poślubić Chestera Hirsta Mooreheada, syna chicagowskiego chirurga, mając zaledwie 17 lat. Małżeństwo anulowano po 2 latach. Drugim mężem Constance był właśnie Phillip Plant. Ich małżeństwo, zawarte w 1925 roku, zostało rozwiązane w 1929 roku. Co ciekawe, Constance w 1932 roku wróciła z Europy z trzyletnim wówczas chłopcem, Peterem Bennettem Plantem i twierdziła, że go adoptowała. Jednak w 1942 w sądzie odbyła się rozprawa, ponieważ Constance ubiegała się o fundusze, które miały być przeznaczone dla potomków Planta, które, wg niej, należały się… Peterowi. Constance powiedziała na rozprawie, że Peter jest jej biologicznym synem, którego spłodziła razem z Plantem jeszcze kiedy trwało ich małżeństwo, ale urodziła już po orzeczeniu rozwodu. Dodała, że twierdziła, iż chłopiec jest adoptowany, ponieważ nie chciała, by Plant stawiał jakiekolwiek roszczenia co do opieki nad synem.

Trzecim małżonkiem, poślubionym w 1931 roku, był Henri le Bailly, francuski markiz. Związek ten wywołał pewien skandal, ponieważ wcześniej Henri był mężem innej znanej aktorki, Glorii Swanson. Razem stworzyli firmę producencką, która jako ostatnia wyprodukowała filmy w Technicolorze metodą dwupasmową. Rozwiedli się w 1940 roku.

W 1941 czwartym mężem Constance Bennett został aktor Gilbert Roland, z którym miała dwie córki: Lorindę i Christinę. Rozwiedli się w 1946 roku.

Ostatnim mężem aktorki został o 8 lat od niej młodszy pułkownik John Theron Coulter. Po zawarciu tego związku Constance zaangażowała się w dość popularne wśród amerykańskich gwiazd podróżowanie w celu „zabawiania” wojsk amerykańskich, które wciąż stacjonowały na Starym Kontynencie.

Na początku lat 50. przestała grać w filmach. Ostatni, pożegnalny, nakręciła w 1965 roku. W „Madame X” zagrała teściową Lany Turner, choć wyglądała świeżo i pięknie. Niestety, nie doczekała premiery w 1966 roku. Jeszcze przed 61. urodzinami Constance doznała wylewu krwi do mózgu i zmarła 24 lipca 1965 roku.

Jako żona wojskowego, który już wtedy zdobył stopień generała, oraz zasłużona, z racji pracy na rzecz rozrywki wśród żołnierzy, dla swego kraju, Constance Bennett została pochowana na Arlington National Cemetery. Zmarłego 30 lat później Coultera pochowano obok niej.

(Visited 27 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>