Karolina Łachmacka

Conchita Montenegro

Conchita Montenegro
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Hiszpańska modelka, tancerka, aktorka sceniczna i filmowa. W modzie importowania egzotycznych piękności została sprowadzona do Hollywood w nadziei, że pójdzie śladami Dolores del Rio czy Lupe Velez.

Początkowo pracowała jako modelka artysty hiszpańskiego, Ziloaga. W dzieciństwie odnosiła wielkie sukcesy jako tancerka. Szybko odkryto jej talenty aktorskie i na scenie zaczęła pojawiać się także w roli aktorki. W wieku 13 lat była sławną aktorką scen nie tylko Hiszpanii, lecz i Niemiec, czy Francji.

Urodziła się 11 września 1912 roku. W 1930 roku 19-letnia hiszpańska piękność pojawiła się w Hollywood z kontraktem Metro-Goldwyn-Mayer w kieszeni. Młoda aktorka nie znała słowa po angielsku, ale w ciągu trzech miesięcy nauczyła się go na tyle, by zagrać główną rolę w „Never the Twain Shall Meet” (1930). Film reżyserował Woody S. Van Dyke. W ciągu kolejnych miesięcy aktorka grała w hiszpańskojęzycznych wersjach swoich filmów. W filmie „Strangers May Kiss” (1931) główną rolę grała Norma Shearer, ale Conchita otrzymała dość ważną rolę niewinnej dziewczyny. W połowie roku 1931 aktorka opuściła MGM dla Foxa, gdzie miała grać w filmach anglo i hiszpańskojęzycznych.

W sierpniu 1931 roku niemal 20-letnia Conchita jechała pociągiem Southern Pacific Argonaut i w Yumie w Arizonie miała miejsce katastrofa kolejowa, w której zginęło dwóch kolejarzy. Na szczęście Conchita znajdowała się w drugim wagonie.

Fox postanowił tymczasem przedstawić swoje trzy piękności jako konkurencję dla trzynastu WAMPAS Baby Stars. Wybrano na nie Conchitę Montenegro, Lindę Watkins i Helen Mack. Jej kariera toczyła się bez przełomu aż do początku lat 40. Ostatnią pamiętną rolę zagrać miała w „Wiecznej melodii”, filmie o życiu uczuciowym Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Prywatnie aktorka była dwukrotnie zamężna. W Hollywood znana była jako przodowniczka ruchu aktorów hiszpańskiego, ale także ogólnie latynoskiego pochodzenia. Zmarła 22 kwietnia 2007 roku w stolicy Hiszpanii. Zgodnie z jej wolą, ciało aktorki zostało przekazane na badania naukowe.

Zmarła 22 kwietnia 2007 roku.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>