Karolina Łachmacka

Coleen Gray

Coleen Gray
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, znana przede wszystkim z filmów z lat 40. Urodziła się w Staplehurst w stanie Nebraska jako córka plantatora kukurydzy. Uczyła się dobrze i po ukończeniu szkoły średniej studiowała aktorstwo na Hamline University, zdobywając tytuł licencjata sztuki. Potem wyruszyła do Kalifornii, zatrzymując się w La Jolla, gdzie pracowała jako kelnerka. Po kilku tygodniach przeniosła się do Los Angeles, gdzie zapisała się do szkoły aktorskiej. Dzięki dobrym rolom na scenach Los Angeles w 1944 roku podpisała kontrakt z 20th Century Fox. Pierwsze role Coleen to oczywiście epizody, które grała w czasie wolnym od nauki w szkole dla początkujących aktorek w wytwórni.

Uwagę na siebie zwróciła dzięki rolom w „Pocałunku śmierci” (1947) z Victorem Mature, a także „Nightmare Alley” (1947), gdzie grała żonę Tyrone’a Powera. W „Rzece Czerwonej” (1948) w pierwszych scenach zagrała narzeczoną Johna Wayne’a, ale reżyser Howard Hawks postawił na „męski” western i w dalszych sekwencjach role kobiece nie są zbyt znaczące. Mimo młodego wieku, talentu i urody, Fox nie przedłużył kontraktu z aktorką.

W 1950 roku Coleen zagrała pielęgniarkę Ann Sebastian w „The Sleeping City”. W „Zabójstwie” (1956) wcieliła się w poszukującą miłości w mrocznym mieście Fay. Coleen zagrała też w serialu Alfreda Hitchcocka.

Coleen trzykrotnie wychodziła za mąż. Z pierwszym mężem rozwiodła się, mają dwie córki. Z drugim, który zmarł w 1978 roku, ma syna. W 1979 roku wyszła za mąż ostatni raz i ten związek trwa do dziś.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>