Karolina Łachmacka

Claire Trevor

Claire Trevor
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wybitna aktorka amerykańska. Laureatka Oscara i Emmy. Nazywana często Królową Film Noir. Zagrała w ponad 60 filmach.

Urodziła się jako Claire Wemlinger 8 marca 1910 roku w Bensonhurst na Brooklynie w Nowym Jorku. Była jedynym dzieckiem kupca, który trudnił się też krawiectwem, i jego żony. Rodzina aktorki wywodzi się od amerykańskich Irlandczyków i Francuzów.

Aktorka cieszyła się owocną karierą przez niemal siedem dekad w filmie, telewizji, radiu i na scenie. Od początku grywała „twarde dziewczyny”, z czasem coraz częściej obsadzano ją w rolach negatywnych. Po ukończeniu American Academy of Dramatic Arts, Claire rozpoczęła karierę na scenie, podróżując z grupami teatralnymi po różnych miastach. Już w 1932 roku 22-letnia Claire święciła triumfy na Broadwayu; w tym samym roku grała w swoich pierwszych filmach, nakręconych w Nowym Jorku krótkometrażówkach dla Vitaphone. Po raz pierwszy wymieniono jej nazwisko w napisach w filmie „Life in the Raw” (1933). W tym samym roku debiutowała w filmie pełnometrażowym „Jimmy and Sally”, gdzie zagrała Sally Johnson. Przez kolejne pięć lat zagrała w 29 filmach, często obsadzana w rolach głównych. W 1937 roku zagrała w „Śmiertelnym zaułku” z Humphreyem Bogartem, otrzymując rok później pierwszą nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za tę rolę. Udało jej się wywalczyć sobie mocną pozycję w przemyśle filmowym.

Kolejne jej filmy to m.in. „Dyliżans” (1939) z jej niezapomnianą rolą Dallas, czy była dziewczyna Clarka Gable’a w „Honky Tonk” (1941). W tym pierwszym partnerowała Johnowi Wayne’owi, którego legenda zaczęła się od tej roli właśnie. Ich wzajemna chemia działała i dlatego obsadzano ich razem w kolejnych filmach, jak „Allegheny Uprising(1939), czy „Czarny oddział” (1940). Jej sława pierwszej aktorki film noir rozpoczęła się m.in. dzięki roli u boku Dicka Powella w „Żegnaj laleczko” (1944), czy „Born to Kill” (1947). W 1948 Claire zagrała dziewczyną gangstera w „Key Largo” (1948) Johna Hustona i otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Nominowano ją po raz trzeci w 1954 roku, za „Noc nad Pacyfikiem”.

Claire trzykrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Jej małżeństwo z Clarkiem Andrewsem zakończyło się po 4 latach. Z drugiego związku z Cylosem Williamem Dunsmoore miała syna Charlesa, który zginął w katastrofie lotniczej w 1978 roku. Dopiero trzecie małżeństwo okazało się naprawdę udane. Byli ze sobą do jego śmierci w 1979 roku. Jej imieniem nazwano szkołę: Claire Trevor School of The Arts. Aktorka zmarła 8 kwietnia 2000 roku w Newport Beach. Miała 90 lat. Została skremowana, a jej prochy rozrzucono w morzu.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>