Karolina Łachmacka

Celeste Holm

Celeste Holm
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, sceniczna i telewizyjna. Najlepiej pamiętana z roli Anne Dettrey w „Dżentelmeńskiej umowie” (1947) Elii Kazana, za którą dostała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej, a także jako Karen Richards z filmu „Wszystko o Ewie” (1950) Josepha Mankiewicza, za którą to nominowano ją do nagrody Akademii w tej samej kategorii.

Choć urodziła się w Nowym Jorku, dorastała w Long Valley w New Jersey, jako jedyne dziecko swoich rodziców. Jej matką była ceniona portrecistka i pisarka, Amerykanka Jean Parke, a ojcem norweski ubezpieczyciel pracujący dla Lloyd’s London, Theodor Holm. Celeste studiowała aktorstwo na Uniwersytecie w Chicago. Pod koniec lat 30. rozpoczęła karierę aktorki scenicznej, tuż po urodzeniu pierwszego syna, Teda Nelsona, w dość młodym wieku. Niemniej jej małżeństwo z ojcem Teda, Ralphem Nelsonem, rozpadło się krótko po urodzeniu dziecka. Niestety, Celeste i jej syn nie utrzymują ze sobą kontaktów.

Pierwszą profesjonalną pracę otrzymała w produkcji „Hamleta Leslie Howarda. Sławę zdobyła szybko, w znacznej mierze dzięki roli Ado Annie w pierwszej inscenizacji musicalu „Oklahoma!” na Broadwayu w 1943 roku. Po roli w broadwayowskim przedstawieniu „Bloomer Girl” 20th Century Fox podpisał z nią kontrakt. Już pierwsze role filmowe ugruntowały jej pozycję w świecie kina – zdobyte w 1948 roku Oscar i Złoty Glob sprawiły, że stała się gwiazdą. W 1950 roku zagrała we „Wszystkim o Ewie”, a wielu twierdzi, że i za tę rolę należał jej się Oscar.

Mimo sukcesu i splendoru Celeste preferowała przede wszystkim teatr. W ciągu lat 50. rzadko pokazywała się na ekranie. Jej nieliczne występy to „Wyższe sfery” (1956) z Grace Kelly, Bingiem Crosby’m i Frankiem Sinatrą, czy „Pułapka miłości” (1955), także z Sinatrą.

W 1965 roku obok Leslie Ann Warren zagrała w „Kopciuszku” Dobrą Wróżką. W późniejszych latach często występowała, głównie gościnnie, w telewizji.

Celeste Holm czterokrotnie wychodziła za mąż i ma dwóch synów. Kontrowersje wzbudziła wychodząc w swoje 87. urodziny za mąż za młodszego od niej o 47 lat kelnera i początkującego śpiewaka operowego Franka Basile. Zmarła w lipcu 2012 roku w Nowym Jorku.

(Visited 39 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>