Karolina Łachmacka

Catherine Deneuve

Catherine Deneuve
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Uchodzi za nie tylko francuski, acz europejski model arystokratycznej, zimnej, eleganckiej blondynki. Ceniona postać światowej kinematografii. Choć jest Francuzką, zdobyła w swojej karierze nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli Oscara.

Jej filmowa droga miała świetny start. Catherine w młodym wieku grała główne role u najwybitniejszych reżyserów w historii kina: Buñuela (Piękność dnia) czy Polańskiego (Wstręt). Ale zaczęła znacznie wcześniej. Jako córka pary aktorskiej Maurice’a Dorléac i Renee Deneuve, jedna z czterech, zadebiutowała w wieku 13 lat. Znany z wylansowania Brigitte Bardot reżyser Roger Vadim zainteresował się piękną Catherine, która w wieku 19 lat urodziła mu syna. Francuskie realia cieszyły się nieco swobodniejszym podejściem do małżeństwa czy nieślubnych dzieci, dlatego związek, który przecież nie potrwał zbyt długo, rozpadł się po pewnym czasie. Przełomem w jej karierze okazała się rola u Jacques’a Demy’ego w „Parasolkach z Cherbourga”. Po wyżej wymienionych, niezapomnianych rolach we „Wstręcie” i „Piękności dnia”, Deneuve wystąpiła w kolejnym filmie Demy’ego – „Panienki z Rochefort”, gdzie partnerowała jej siostra, Francoise Dorléac.

Jej kolejna współpraca z Buñuelem to niezapomniana „Tristana” z 1970 roku. Na planie kolejnego filmu Demy’ego, „Największe wydarzenie od czasu, kiedy człowiek stanął na księżycu” (1973), poznała Marcello Mastroianniego, wybitnego włoskiego aktora, z którym wdała się w romans. 28 maja 1972 na świat przyszła ich córka, Chiara Mastroianni, dziś także aktorka. Mimo niewątpliwie ogromnej ilości propozycji z Hollywood, Deneuve zdecydowała się pozostać w sferze kina europejskiego. Zagrała w jednym z ostatnich filmów Francois Truffauta, „Ostatnim metro”, a także w „Zagadce nieśmiertelności” (1983), gdzie rolą biseksualnej wampirzycy zdobyła sobie sympatię środowiska homoseksualistów w Ameryce.

W 1992 roku Deneuve zagrała główną rolę w „Indochinach”, zdobywając Cesara i nominację do Oscara. Jeden z ostatnio jej najpopularniejszych filmów to „8 kobiet” Francoisa Ozona; film otrzymał mnóstwo nagród, m.in. dla kobiecego zespołu aktorskiego.

(Visited 41 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>