Karolina Łachmacka

Carroll Baker

Carroll Baker
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Urodzona w Johnstown w stanie Pensylwania 28 maja 1931 roku Carroll Baker zdobyła sławę i uznanie jako aktorka dramatyczna i symbol seksu lat 60. Carroll urodziła się w rodzinie polskiego pochodzenia. Zadebiutowała rolą Clarice w „Easy to Love”. Występowała w reklamówkach, aż trafiła do Actor’s Studio. Potem występowała na Broadwayu w „All Summer Long”. Tam wypatrzył ją Elia Kazan („Dżentelmeńska umowa, Tramwaj zwany pożądaniem, Na nabrzeżu”), który długo się nie namyślał i powierzył Carroll rolę tytułowej „Baby Doll”. Ów rola zapewniła Baker nominację do Oscara i popularność. Do dziś jej nazwisko jest najlepiej pamiętane właśnie dzięki temu filmowi.

W 1956 roku Carroll pojawiła się w drugoplanowej roli w filmie „Olbrzym George’a Stevensa, partnerując Elizabeth Taylor, Rockowi Hudsonowi i Jamesowi Deanowi.

W 1959 Carroll zagrała u boku przyszłego agenta 007, Rogera Moore’a, rolę Teresy w filmie „Cud”, a także uwiodła Clarka Gable’a w jednym z jego ostatnich filmów, „But Not For Me” (1959). Wystąpiła też w westernach, jak np. „Jak zdobywano Dziki Zachód” (1962), rozkochując w sobie Jimmy’ego Stewarta. W 1961 nakręciła film pt. „Something Wild”, który wyreżyserował jej ówczesny mąż, Jack Garfein. Mimo sławy, nie gardziła też Broadway’em. W 1962 roku na deskach teatru zagrała w sztuce Garsona Kanina, „Come on Strong”.

W 1964 roku Carroll po raz pierwszy zagrała wyrazistą seksbombę, gwiazdę filmu w stylu Jean Harlow w obrazie „Rogate dusze”. Producent Joseph E. Levine wyczuł potencjał Carroll i postanowił wykreować kolejną po Mae West, Jean Harlow czy Marylin Monroe blondwłosą seksbombę. Tym sposobem zagrała tytułową „Sylvię”, a potem dokładnie Jean Harlow właśnie w obrazie „Harlow”, gdzie matkę przedwcześnie zmarłej gwiazdy grała laureatka Oscara Ginger Rogers. Mimo bardzo konkretnej i intensywnej promocji, film zrobił klapę, czym samym przyczynił się do znacznego ochłodzenia stosunków Carroll i Levine’a.

Po zaciętej, przegranej walce z Paramount Pictures i rozwodzie z drugim mężem, Carroll przeprowadziła się do Europy. Rezyduje we Włoszech. Wzięła udział w różnych produkcjach filmowych, co pozwoliło jej podróżować po całym świecie. Amerykanom przypomniała o sobie w 1977, grając w filmie Andy Warhola Bad”.

Carroll Baker trzykrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Pierwsze małżeństwo zakończyło się w mgnieniu oka, jeszcze zanim 23-letnia Baker została studentką Actor’s Studio. Drugi mąż aktorki, wyżej wspomniany Jack Garfein, był Żydem ocalałym z Holokaustu. Dla niego Carroll przeszła na judaizm. Mają dwoje dzieci. Córka – Blanche Baker – jest aktorką, laureatką Emmy, szeroko cenioną w środowisku amerykańskiej telewizji.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>