Karolina Łachmacka

Carole Landis

Carole Landis
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Była córką Polki i Norwega. Urodzona jako Frances Lillian Mary Ridste w Fairchild w stanie Wisconsin, została porzucona przez ojca tuż po przyjściu na świat. Biografowie Carole w późniejszym czasie dociekali, że biologicznym ojcem aktorki był nie Alfred Ridste, a drugi mąż jej matki Clary, Charles Fenner. Carole była najmłodszym z pięciorga dzieci Clary, choć jej dwaj bracia zginęli w dzieciństwie (jeden na wskutek odniesionych oparzeń, drugi zaś został przez przypadek zastrzelony). Jej dzieciństwo nie zaliczało się do najszczęśliwszych – Carole była wykorzystywana seksualnie. W szkole średniej jako zdeklarowana młoda feministka założyła drużyną futbolową, składającą się z samych dziewcząt. Była prześliczną nastolatką i wygrywała jeden konkurs piękności za drugim. W styczniu 1934 roku, mając zaledwie 15 lat, wyszła za mąż za sąsiada, Irvinga Wheelera, ale małżeństwo anulowano miesiąc później. Carole i Irving pobrali się ponownie, ale rozwiedli w 1939 roku. Carole rzuciła szkołę i postanowiła zrobić karierę w show biznesie.

Pracowała jako piosenkarka w klubach nocnych i tancerka, zanim w 1937 roku zadebiutowała małą rólką w pierwszej ekranizacji „Narodzin gwiazdy Williama Wellmana, z Janet Gaynor i Fredriciem Marchem. Przez lata swojej kariery borykała się z plotkami, że pracowała też jako prostytutka, co było nieprawdą. W tym czasie postanowiła zmienić pseudonim na Carole Landis, a cześć jej ulubionej aktorki – Carole Lombard. W 1940 roku Warner Bros. obsadziła ją w „One Million B.C.” (1940) jako kobietę z czasów pierwotnych. Obcisłe i skąpe stroje jaskiniowców świetnie eksponowały figurę aktorki i jej obfity biust. Carole zawsze na szyi miała złoty krzyż, prezent od jej przyjaciółki, aktorki Diany Lewis (prywatnie ostatniej żony Williama Powella). Została w nim także pochowana po swojej śmierci.

Dysponowała świetnym głosem, dlatego w musicalach, w których występowała, śpiewała bez podkładu zawodowych piosenkarek. W tym czasie rozpoczęła też serię romansów. Sypiała z Darrylem F. Zanuckiem, szefem 20th Century Fox, z którą to podpisała kontrakt, a także Franchotem Tone’em czy Charlesem Chaplinem.

Carole wystąpiła w dwóch filmach u boku Betty Grable. Ponadto stała się jedną z najpopularniejszych „pin up girls” i podróżowała m.in. z Kay Francis, zabawiając trupy żołnierzy walczących w II wojnie światowej. Swoje poświęcenie przypłaciła niemal życiem, zarażając się malarią i czerwonką.

W 1945 roku wystąpiła w „A Lady Says Yes”, sztuce Jaqueline Susann, z którą ponoć miała romans. Niebawem wyszła za mąż po raz czwarty. Desperacko pragnęła mieć dzieci, lecz z powodu endometriozy nie było to możliwe.

Kariera filmowa, jak i małżeństwo Carole, chyliły się ku upadkowi. Przez całe swoje dorosłe życie cierpiała na depresję, dwukrotnie (w 1944 i 1946 roku) próbowała popełnić samobójstwo. Pod koniec życia wdała się w romans z Rexem Harrisonem, żonatym wówczas z aktorką Lilli Palmer. Harrison odmówił jednak rozwiedzenia się z Palmer i poślubienia Landis. Zdesperowana aktorka zażyła śmiertelną dawkę Seconalu.

Ostatnią noc życia Carole spędziła z Harrisonem. Plotka głosiła, że nosiła pod sercem jego dziecko. Sekcja zwłok wykazała jednak, że Carole cierpiała na endometriozę i nie była w stanie zajść w ciążę. Matka aktorki i jej siostra, Dorothy Ross, nigdy nie pogodziły się z przedwczesną śmiercią Carole i nie wierzyły, że odebrała sobie życie. Ich zdaniem śmierci aktorki winny był Harrison. Nie udało im się jednak zdobyć wystarczających dowodów na jego bezpośredni udział w tragedii.

Carole Landis jest pochowana na sławnym cmentarzu Forest Lawn Memorial Park Cemetery w kalifornijskim Glendale, w sekcji „Everlasting Love” (814).

(Visited 34 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>