Karolina Łachmacka

Cara Williams

Cara Williams
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Cara Williams urodziła się 29 czerwca 1925 roku w Nowym Jorku. Amerykańska aktorka filmowa, sceniczna i telewizyjna, laureatka nominacji do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Jej ojciec był austriackim emigrantem, a matka była córką rumuńskich emigrantów. Prawdziwe nazwisko aktorki, urodzonej 29 czerwca 1925 roku na Brooklynie, to Bernice Kamiat. Występowała na scenie już od wczesnych lat dziecięcych. Po rozwodzie jej rodziców zamieszkała z matką, z którą przeprowadziły się do Hollywood. Tam Cara uczęszczała do Hollywood Professional School i z czasem pracowała w radiu, a także podkładała głos w animowanych kreskówkach krótkometrażowych.

W wieku 16 lat podpisała kontrakt z 20th Century Fox i zaczęła grać w różnorodnych gatunkowo filmach, od dramatu, przez komedię, po musical. Często jednak nie wymieniano jej nawet w napisach. Sama aktorka podpisywała się wówczas pseudonimem Bernice Kay.

Mimo że proponowane jej role wydawały się nieznaczące dla kształtu całego obrazu, Cara zdołała wydobywać z postaci sekretarek czy sprzedawczyń to „coś”, co przykuwało uwagę. Role w „Wide Open Town” (1941), „Happy Land” (1943), czy „Don Juan Quilligan” (1945) nie przyniosły jej jednak większego rozwoju w karierze.

Przełom nadszedł wraz z rolą Cary w „Urodzonych wczoraj”. W 1947 roku udało jej się zaistnieć dzięki roli w kryminale Elii Kazana, „Bumerang”. Potem zagrała też dość istotną postać Dolly Humber „The Saxon Charm” (1948). W 1949 partnerowała Humphreyowi Bogartowi w „Pukać do każdych drzwi” (1949) Nicholasa Raya. Prawdziwy potencjał pokazała już w latach 50. w filmach „The Girl Next Door” (1953), czy „Historii Helen Morgan” (1957) z Ann Blyth i Paulem Newmanem w reżyserii Michaela Curtiza. W końcu otrzymała nominację do Oscara za drugoplanową rolę owdowiałej kobiety u boku Sidneya Poitier i Tony Curtisa w „Ucieczce w kajdanach” (1958).

Cara często występowała też w telewizji. Można ją było zobaczyć m.in. w serialach Alfreda Hitchcocka. Mimo sukcesów w sitcomach, a także w serialach dramatycznych, przeszła na emeryturę w końcu lat 70.

Aktorka dwukrotnie stawała na ślubnym kobiercu, ale oba związki zakończyły się rozwodem. Jej drugim mężem był aktor John Drew Barrymore, syn legendarnego Johna Barrymore’a, bratanek Ethel Barrymore i Lionela Barrymore’a. Mają syna, Johna Blyth Barrymore’a, który zagrał epizod w ostatnim filmie Cary. John Drew Barrymore ożenił się ponownie i z tego związku w 1975 roku urodziła się mu córka, Drew Barrymore, która jest dziś znaną hollywoodzką gwiazdą. Cara ma też dziecko z pierwszego małżeństwa.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>