Karolina Łachmacka

Capucine

Capucine
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Francuska aktorka i modelka, znana z wielkiej urody. Urodziła się jako Germaine Lefebvre na Lazurowym Wybrzeżu, we Francji. Najbardziej znana jest widzom z roli Simone Clouseau z Różowej pantery” (1963). Od małego odznaczała się niezależnością, nonkonformizmem i indywidualną postawą. Uzyskała licencjat z języków obcych. Miała 17 lat, kiedy jadąc dorożką po Paryżu została zauważona przez fotografa. Szybko zrobiła karierę jako modelka Christiana Diora czy Givenchy.

Przyjęła pseudonim Capucine, co w języku francuskim oznacza nasturcję. Właśnie wtedy poznała przyszłą gwiazdę kina – Audrey Hepburn. To wtedy zostały przyjaciółkami, a zażyłość ta trwała do końca życia Capucine. Obie panie, choć nie w tym samym czasie, były związane z Williamem Holdenem, z tym że Capucine raczej pod koniec jego życia (Holden ponoć nigdy nie otrząsnął się z rozstania z Audrey i do końca życia kochał filmową Sabrinę). Audrey wielokrotnie uratowała życie Capucine; modelka podejmowała próby samobójcze, a w tym czasie obie mieszkały we Szwajcarii. Capucine, jak np. Vivien Leigh, cierpiała na zaburzenie afektywne dwubiegunowe, dawniej określane mianem maniakalnej depresji. Audrey umarła niecałe trzy lata po Capucine, na raka.

Capucine zadebiutowała w filmie w wieku 18 lat w „Rendez-vous de Juillet”. Na planie tego filmu poznała Pierre’a Trabaud, którego poślubiła w 1950 roku. Małżeństwo przetrwało zaledwie pół roku, a aktorka nie zdecydowała się na legalizację któregokolwiek z następnych związków.

W 1957 roku pracowała jako modelka w Nowym Jorku i wypatrzył ją producent Charles Feldman. Posłał ją na lekcje aktorstwa i podpisał kontrakt. Pierwszą anglojęzyczną rolą była księżniczka Karolina w „Pieśni bez końca” (1960). W USA nakręciła jeszcze 6 filmów i przeniosła się do Szwajcarii, grając w europejskich produkcjach do końca swojego życia.

Na początku lat 60. poznała Williama Holdena, z którym zagrała w „The Lion” oraz ”The 7th Dawn”. Mimo że Holden był żonaty, mieli dwuletni romans. Po jego zakończeniu Capucine i William pozostali przyjaciółmi do końca jego życia. Domniemanie miała też mieć romans z aktorem Dirkiem Bogarde’em, wokół którego „krążyła” aura homoseksualizmu. Tak czy inaczej, na pewno byli przyjaciółmi. Sama Capucine była biseksualistką.

Próba samobójcza okazała się udana 17 marca 1990 roku. Capucine skoczyła ze swojego apartamentu, z ósmego piętra.

(Visited 67 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>