Karolina Łachmacka

Butterfly McQueen

Butterfly McQueen
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Urodziła się na Florydzie i od najmłodszych lat uczyła się tańca. Jej prawdziwe imię to Thelma, jednak zastąpiła je Butterfly (z angielskiego: motyl), ponieważ w „Śnie nocy letniej” wykonywała „taniec motyli”.

Pierwszą rolą filmową Butterfly była ta, która uczyniła ją nieśmiertelną. Dobiegająca już trzydziestki aktorka zagrała nastoletnią Prissy, służącą Scarlett O’Hary niezbyt hojnie obdarowaną rozumem przez matkę naturę. Butterfly słynęła ze swojego skrzeczącego głosiku, który brzmiał tak dziecinnie, że nikt nie wpadł na to, że filmowa Prissy jest w rzeczywistości o niemal trzy lata starsza od Vivien Leigh, grającej Scarlett! Jej sławna kwestia „I know nothing about birthin’ babies!” uchodzi za klasyczną i wielka zasługa w tym czarnoskórej aktorki.

Jak można łatwo zgadnąć, świetna rola nie przyniosła Butterfly żadnego przełomu w karierze. Zagrała nie wymienioną w czołówce rólkę w Kobietach(1939) George’a Cukora. W show Jacka Benny’ego w radiu grała oczywiście… służącą. W 1946 roku na ekrany wszedł film Pojedynek w słońcu” (1946), gdzie wcieliła się w służącą państwa McCanles. Głośno wyrażała sprzeciw wobec tak stereotypowego obsadzania jej w rolach służących. Ale nic tym nie zdziałała – Hollywood potrzebowało jeszcze wielu lat, aby pokonać rasistowskie uprzedzenia.

Brak dobrych ról sprawił, że McQueen porzuciła aktorstwo. Zdobyła za to stopień naukowy w naukach politycznych. W wielkim stylu wróciła rolą ciotki Thelmy w After school special (1975), za którą otrzymała nagrodę Emmy.

Butterfly w czasie lata mieszkała w Nowym Jorku, a zimą przenosiła się do Augusty w stanie Georgia. Zmarła na wskutek poparzeń odniesionych po tym, jak próbowała ogrzać się lampą naftową. Przez całe życie była ateistką, a swoje ciało przeznaczyła na badania naukowe jeszcze przed swoją śmiercią.

(Visited 23 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>