Karolina Łachmacka

Britt Ekland

Britt Ekland
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Kultowa dziś postać. I trudno sprecyzować jeden jedyny powód, dla którego jej imię kojarzy na pierwszy znak tak wielu. Szwedzka modelka i aktorka, najlepiej znana ze swej roli Mary Goodnight (Dobranocki) w „Człowieku ze złotym pistoletem” (1974), dziewczyny Bonda, zagranej u boku Rogera Moore’a. Od lat mieszka w Wielkiej Brytanii, mówi biegle po angielsku, francusku, niemiecku i oczywiście w ojczystym języku szwedzkim. Była żoną słynnego brytyjskiego aktora, Petera Sellersa.

Jej ojciec odnosił sukcesy jako kupiec. Britt, urodzona 6 października 1942 roku w Sztokholmie, miała trzech młodszych braci. Jej matka zmarła po długiej walce z chorobą Alzheimera. Sama Britt na rozdaniu nagród upadła, łamiąc sobie kości nadgarstka i kostkę u nogi. Wykryto u niej osteoporozę (w jej przypadku spowodowaną wieloletnią dietą ubogą w wapń). Aktorka jest członkiem organizacji działających na rzecz chorych na obie te choroby.

Zanim stała się nieśmiertelna jako Mary Goodnight, Britt zagrała w „Polowaniu na lisa” (1966) De Sici z mężem, Peterem Sellersem. Inne jej filmy to: „Podwójny agent” (1967) z Moirą Lister, „Sztylet” (1969) z Royem Scheiderem. W „Bezkresnej nocy” (1971) na motywach powieści Agathy Christie zagrała z laureatami Oscarów, George’em Sandersem i Hayley Mills. Także w 1971 roku Britt wystąpiła w epizodycznej, acz niezapomnianej i wręcz kultowej roli Anny, kochanki Jacka Cartera (Michael Caine) w „Dopaść Cartera” (1971). Britt wystąpiła w jednej, ale najbardziej pikantnej scenie, w której rozmawiając z kochankiem Carterem przez telefon masturbuje się.

W 1984 roku Britt wydała książkę poświęconą fitnessowi, a 8 lat później kasetę video z ćwiczeniami. Od ponad 30 lat trenuje Pilates. W ostatnich latach występuje w różnych pantomimach. Do stycznia 2008 występowała w inscenizacji „Kopciuszka” w Swindon’s Wyvern Theatre.

Britt stała się popularna dzięki małżeństwu z Peterem Sellersem. Sellers zauważył jej zdjęcie w gazecie i postanowił, że musi ją poślubić. W 1965 urodziła się ich córka, Victoria Sellers. Britt opiekowała się Peterem, który miał kilka ataków serca. Mimo to ich małżeństwo zakończyło się rozwodem. W 1973 roku Britt urodziła syna Nicholaia z nieformalnego związku z producentem muzycznym, Lou Adlerem. W 1975 Britt została przedstawiona przez Joan Collins piosenkarzowi Rodowi Stewartowi, z którym związana była ponad dwa lata. Na czas tego związku porzuciła niemal karierę, poświęcając się ukochanemu. Szepty Britt słychać w piosence Stewarta, “Tonight’s the Night, Gonna Be Alright”. Stewart przyznał, że ich związek rozpadł się z powodu jego niewierności. Britt w późniejszym czasie intensywnie romansowała, często były to jednonocne przygody (w 1981 było głośno o jej takiej właśnie przygodzie z zaledwie 17-letnim Hiszpanem). W 1984 poślubiła prawie o dwie dekady młodszego muzyka, Slima Jima Phantoma. Mają syna, Thomasa Jeffersona, urodzonego w 1988 roku. Rozwiedli się w 1992. Wydała autobiografię w 1980 roku.

W serialu „Peter Sellers – Życie i śmierć” (2004) rolę Britt zagrała laureatka Oscara Charlize Theron, która zaprosiła Britt, by ta towarzyszyła jej podczas festiwalu w Cannes.

(Visited 62 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>