Karolina Łachmacka

Bonita Granville

Bonita Granville
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, znana przede wszystkim ze swoich ról zagranych w wieku dziecięcym. Urodziła się w Chicago w stanie Illinois. Była córką dwójki scenicznych aktorów i debiutowała bardzo wcześnie. W filmie po raz pierwszy zagrała w 1932 roku. W kolejnych latach występowała jako niewymieniona w czołówce („Małe kobietki” w reżyserii George’a Cukora, „Ogród Allaha”). Ważniejszą rolę zagrała w „Ich troje”, adaptacji skandalicznej sztuki z wydźwiękiem lesbijskim autorstwa Lillian Helman. Film wyreżyserował William Wyler, a Bonita zagrała Mary.

W wieku zaledwie 14 lat została nominowana do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Choć kontynuowała pracę w filmie, nie udało jej się wykorzystać szansy, jaką dało jej to ogromne wyróżnienie. Bonita grała m.in. w serii filmów o przebojowej Nancy Drew. Kiedy była już dorosła, grała w znanych filmach, ale wciąż role drugoplanowe. Jedną z nich jest June Vale w „Trzech kameliach”. June to siostrzenica Charlotte (nominowana do Oscara Bette Davis), która wyśmiewa się ze swojej zdziwaczałej ciotki, a potem jest pod ogromnym wrażeniem jej wielkiej przemiany. Bonita zagrała też w jednym z filmów o Andy’m Hardy’m z Mickey’em Rooney. Mimo to od połowy lat 40. jej kariera chyliła się ku upadkowi.

Bonita nie rozpaczała specjalnie nad końcem kariery filmowej. Poznała Jacka Wrathera, producenta kilku jej filmów, który stworzył własną firmę producencką. Przez lata Bonita współpracowała z nim, także jako producentka. Mieli czworo dzieci i byli ze sobą aż do śmierci Jack w 1984 roku. Bonita zmarła cztery lata później w wieku 65 lat, na raka płuc.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>