Karolina Łachmacka

Billie Dove

Billie Dove
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Berta Bohny urodziła się w Nowym Jorku 14 maja 1904 roku w rodzinie szwajcarskich imigrantów. Już jako nastolatka rozpoczęła pracę modelki, by wspomóc swoją rodzinę finansowo. Szybko poznała Florenza Ziegfelda i przyjęła jego ofertę występowania w rewii Ziegfeld Follies. Przyjęła pseudonim Billie Dove, który łatwo zapamiętać. Jako 19-latka przeniosła się do Hollywood. Szybko stała się jedną z najpopularniejszych aktorek lat 20. I do tego uznano ją jedną z najpiękniejszych. Okrzyknięta mianem „American Beauty”, niebawem nakręciła film pod takim właśnie tytułem.

Billie znana była ze swoich licznych miłostek, głównie z ludźmi, z którymi współpracowała. Reżysera swojego drugiego filmu poślubiła. Szybko się rozstali, ale formalnie rozwiązali swój związek dopiero po 6 latach. Billie przez kilka lat była kochanką Howarda Hughesa. Ponoć byli nawet zaręczeni, ale Billie niespodziewanie zerwała, nie podając przyczyny. Możliwe, że odkryła dowody niewierności Hughesa, niepoprawnego kobieciarza, który z łatwością oświadczał się każdej, byle zaciągnąć ją do sypialni. Powierzchownie kulisy związku Dove – Hughes omawia w biografii znanego milionera omawia Charles Higham. Jednak lekturę tej pozycji zdecydowanie odradzam, gdyż jest, w moim odczuciu, całkowicie tendencyjna i nacechowana bardziej osobistą niechęcią autora do bohatera książki, niż rzetelnym zbiorem informacji.

Billie Dove zeszła ze sceny niepokonana – w wieku 29 lat, będąc u szczytu popularności, postanowiła porzucić karierę i skoncentrować się na życiu rodzinnym. Poślubiła drugiego męża, Roberta Kenastona. Mieli dwoje dzieci: syna i adoptowaną córkę. Małżeństwo trwało 37 lat. Billie była też przez krótki czas żoną architekta Johna Millera.

Lata emerytury spędziła w Rancho Mirage, jednak kilka lat przed śmiercią przeniosła się do domu opieki w Kalifornii, gdzie zmarła na zapalenie płuc 31 grudnia 1997 roku.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>