Karolina Łachmacka

Billie Burke

Billie Burke
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańskiej i światowej publiczności kojarzy się przede wszystkim z rolą dobrej czarownicy Glindy z „Czarnoksiężnika z krainy Oz” (1939). Ale Billie Burke ma na swoim koncie o wiele więcej świetnym, znaczących ról.

W latach dzieciństwa zwiedziła Stany i Europę wraz z cyrkiem, ponieważ jej ojciec, Billy Burke, był zatrudniony tam jako śpiewający clown. Przez dłuższy czas mieszkali w stolicy Anglii, gdzie Billie często oglądała sztuki wystawiane na West Endzie.

Billie szybko zdecydowała, że chce być aktorką. W 1903 roku zadebiutowała na londyńskiej scenie i niebawem wróciła do Ameryki. Na Broadwayu prędko wsławiła się jako jedna z najlepszych aktorek musicalowych. Jej talent i wdzięk chwalili prominentni znawcy teatru z „The New York Times”.

Znany producent teatralny, Charles Frohman, zwrócił na nią uwagę, co zaowocowało wieloma scenicznymi sukcesami panny Burke. Wówczas zobaczył ją legendarny Florenz Ziegfeld i zakochał się. Billie została jego żoną, a w 1916 roku urodziła mu córkę, Patricię. W tym samym roku światło dzienne ujrzał pierwszy film z Billie, „Peggy” z jej rolą tytułową.

Billie zdecydowanie wolała scenę od ekranu. W erze filmu niemego tylko w teatrze miała możliwość posługiwania się głosem, co bardzo jej odpowiadało. Dlatego w filmie pojawiała się sporadycznie. Dopiero wielki krach gospodarczy 1929 roku spowodował, że Billie intensywniej pracowała w Hollywood, by wspomóc rodzinę finansowo.

Pierwszym pamiętnym filmem dźwiękowym Billie jest „A Bill of Divorcement (1932). Ten sam film był debiutem ekranowym 25-letniej wówczas Katharine Hepburn. Billie zagrała jej matkę. Film wyreżyserował George Cukor. Już rok później premierę miał kolejny wspólny film Cukora i Burke, „Kolacja o ósmej” – błyskotliwa komedia z Jean Harlow, Wallace’em Beery’m czy Marie Dressler. Film ten ukształtował emploi Billie i w pewien sposób ją zaszufladkował. Od tamtej pory grywała niezbyt mądre, bogate panie domu, co, dzięki jej wielkiemu talentowi komediowemu, wychodziło jej znakomicie.

W 1936 roku powstał film opowiadający o wówczas już nieżyjącym Florenzie Ziegfeldzie. „Wielki Zegfield” zdobył Oscara dla najlepszego filmu 1936 roku. Tytułową rolę zagrał William Powell, w postać pierwszej żony bohatera wcieliła się Luise Rainer (uhonorowana zresztą za tę rolę Oscarem), a Billie zagrała wielka gwiazda, świetna aktorka Myrna Loy.

W 1937 roku zagrała drugoplanową rolę w „Niewidzialnym małżeństwie”, gdzie prym wiedli Constance Bennett i Cary Grant. Rok później wcieliła się w Emily Kilbourne w filmie „Merrily We Live”, co zaowocowało jej jedyną nominacją do Oscara. W 1939 zagrała w wyżej wspomnianym „Czarnoksiężniku z Oz”. W 1950 i 1951 zagrała świetną rolę zabawnej, zwariowanej teściowej Elizabeth Taylor w „Ojcu narzeczonej” oraz kontynuacji filmu: ”Kłopotliwym wnuczku”.

Billie Burke jest autorką dwóch autobiografii. Pierwsza to „With a Feather on My Nose” (tłum. „z piórkiem na moim nosie”), druga – „With Powder on My Nose” (tłum. „z pudrem na moim nosie”).

Billie pracowała też w radiu i telewizji. Jej „The Bille Burke Show” gościło na antenie CBS przez trzy lata. Była jedną z aktorek pojawiających się w jednym z pierwszych sitcomów, „Don Corkle (1952).

W wieku 60 lat Billie podjęła próbę powrotu na scenę. Występowała w Nowym Jorku i Kalifornii. Ona otrzymała dobre recenzje, ale same przedstawienia – nie. Ponadto Billie zaczęła mieć trudności z zapamiętywaniem tekstu. To spowodowało, że powoli wycofywała się z show businessu. Ostatni raz na ekranie pojawiła się w 1960 roku w „Sierżancie Rutledge”.

Billie zmarła w 1970 roku z przyczyn naturalnych. Jej córka, Patricia, dała jej 4 wnucząt i 9 prawnucząt. Zdjęcie Billie przez lata znajdowało się w przedsionku Ziegfeld Theater w Nowym Jorku, jednak po renowacjach nie umieszczono go tam ponownie.

Aktorka jest pochowana na Kensico Cemetery w Valhalla w stanie Nowy Jork. Na tym cmentarzu można zobaczyć duży pomnik matki Billie, Blanche Beatty Burke. Sama Billie i jej ukochany mąż, Florenz Ziegfeld, pochowani są niedaleko tego pomnika.

(Visited 34 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>