Karolina Łachmacka

Bibi Andersson

Bibi Andersson
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Jedna z najpopularniejszych „aktorek Bergmana. To dzięki temu reżyserowi świat usłyszał o Berit Andersson, znanej jako Bibi Andersson.

Bibi uczyła się w sławnej Royal Dramatic Theatre School od 1954 do 1956 roku. Występowała w teatrze w Malmö, gdzie dostrzegł ją Ingmar Bergman i zatrudnił w reklamie mydła Bris. Bibi szybko stała się sławna nie tylko w rodzimym kraju, ale także w Europie. W ciągu lat zagrała w wielu filmach w reżyserii Bergmana i dołączyła do grupy „jego” aktorek (pozostałe to Liv Ullman, Ingrid Thulin czy Harriet Andersson). Wystąpiła w „Siódmej pieczęci” (1957), stworzyła też niezapomnianą rolę w „Tam gdzie rosną poziomki” (moja ulubiona rola Bibi). Kolejny występ u mistrza, „U progu życia (1958), przyniósł jej nagrodę dla najlepszej aktorki w Cannes. Po ukończeniu szkoły teatralnej Bibi stała się członkiem zespołu Royal Dramatic Theatre i pozostała nim przez kolejne 30 lat.

Za najlepszą i najsłynniejszą kreację aktorką Bibi Andersson uchodzi rola pielęgniarki Almy w „Personie (1966), także u Bergmana. Tam wraz z Liv Ullmann stworzyła niezapomniany duet. Film, jak większość Bergmana z tamtego okresu, dostrzeżono na całym świecie. Bibi zaproponowano wiele ról w Hollywood. Zagrała w „Pojedynku w Diablo (1965) z Sidneyem Poitierem i Jamesem Garnerem. W 1973, ponownie u Bergmana, zagrała Katarinę w „Scenach z życia małżeńskiego (1973). Trzy lata wcześniej wystąpiła w „Liście na Kreml” w reżyserii zdobywcy Oscara, Johna Hustona („Skarb Sierra Madre, 1948), w 1979 u Roberta Altmana. Wielu przypomniało sobie o aktorce po jej roli w „Uczcie Babette (1987).

Przez wiele lat występowała w teatrze w Sztokholmie (m.in. „Kto się boi Virginii Woolf?” czy „Tramwaju zwanym pożądaniem”). Ponadto była jego dyrektorem. W 1973 sztuką „Full Circle” zadebiutowała na Broadwayu. W latach 90. pracowała dużo w telewizji, także z Bergmanem.

Jak wiele z aktorek współpracujących z Ingmarem Bergmanem, swego czasu była jego kochanką. Trzykrotnie zamężna, od 29 maja 2004 roku jest żoną Gabriela Maora Baeza.

(Visited 46 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>