Karolina Łachmacka

Betty Compson

Betty Compson
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Aktorka amerykańska, znana głównie z ery filmu niemego. Może się poszczycić wybitnie ogromną ilością tytułów w filmografii, choć w większości się one nie zachowały, a wiele z nich to krótkometrażówki.

Urodziła się jako Eleanor Luicime Compson w Beaver w stanie Utah. Od dziecka uczyła się gry na skrzypcach. Po nagłej śmierci ojca musiała rzucić szkołę i pójść do pracy, by utrzymać siebie i matkę. Zatrudniła się jako skrzypaczka w teatrze w Salt Lake City.

W samym 1916 roku nakręciła 25 filmów, choć wiele z nich to filmy krótkometrażowe. Jej przełomem w karierze okazała się rola Rose w „Cudotwórcy” (1919). W 1920 roku zaczęła z powodzeniem rozkręcać własną firmę produkującą filmy. Pracowitość i wytrwałość popłaciły.

W 1928 roku zagrała w filmie „The Barker”, zdobywając nominację do Oscara. Przeszła pomyślnie do ery kina dźwiękowego, grając aż do 1948 roku. Trzykrotnie zamężna, zmarła 12 lat po ostatnim mężu, nie zostawiając żadnych żywych krewnych. Miała 77 lat.

(Visited 36 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>