Karolina Łachmacka

Betsy Blair

Betsy Blair
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, sceniczna i telewizyjna. Mimo ciekawego dorobku artystycznego, znana przede wszystkim jako żona najwybitniejszego obok Freda Astaire’a tancerza w dziejach kina amerykańskiego, Gene’a Kelly’ego.

Jej rodzice byli członkami Kościoła Episkopalnego w Stanach Zjednoczonych. W młodym wieku małą Betsy posłali do szkoły tańca. W 1933 roku 10-letnia Betsy tańczyła przed samą Eleonorą Roosevelt, niebawem zaś wygrała konkurs taneczny. Dołączyła do agencji modelek i w wieku 12 lat dużo pracowała w zawodzie. Uczyła się też bardzo dobrze i otrzymała stypendium, niemniej stwierdzono, że musi poczekać rok, gdyż jest za młoda.

W międzyczasie nie próżnowała i występowała w kasynie w Nowym Jorku. Po zamknięciu przedsięwzięcia trafiła do „Diamond Horseshoe”, gdzie jako choreograf pracował młody i wówczas nieznany Gene Kelly. Początkowo ich znajomość miała charakter przyjaźni, dopiero potem przerodziła się w miłość i we wrześniu 1941 roku pobrali się. Niebawem dołączyła do „Panama Hattie”. W tym czasie bardzo zainteresowała się marksizmem i uczęszczała na różne spotkania, gdzie zwolennicy tego nurtu debatowali o swoich światopoglądach. Kelly nie popierał tych idei i w spotkaniach nigdy nie uczestniczył. Na początku 1941 roku, znajomy Kelly’ego obsadził ją w sztuce „Beautiful People”, a rola Betsy w niej przyniosła jej wielkie uznanie.

Sukcesy sceniczne przeniosły się na powodzenie w filmie. W latach 40. Betsy zagrała m.in. w „Podwójnym życiu” czy „Siedlisku węży”. W tym samym czasie jej zainteresowanie komunizmem wzrastało i postanowiła zapisać się do partii. Jej kandydaturę oddalono ze względu na Kelly’ego, który z komunistami nie chciał mieć nic wspólnego. Sam aktor z powodu poglądów żony został napiętnowany przez środowisko irlandzkich katolików, z którego się wywodził. Po wszczęciu prac komisji tropiącej działania antyamerykańskie nie kryjąca się z komunistycznymi sympatiami Betsy została wpisana na czarną listę, co ograniczyło znacznie jej dostęp do ofert ról filmowych. Aktorka niemal straciła rolę dziewczyny tytułowego bohatera w filmie „Marty” (1955) Delberta Manna, kiedy Kelly zagroził, że nie zagra w filmie „It’s Always Fair Weather”. Dzięki mężowi Betsy zagrała rolę, która zapewniła jej jedyną nominację do nagrody Akademii Filmowej, a także nagrodę w Cannes. Mimo to środowisko odcięło się od aktorki i pracowała głównie w nowojorskim teatrze.

Małżeństwo Betsy i Kelly’ego legło w gruzach i po 16 latach rozwiedli się. Mieli 1 dziecko. W 1963 roku Blair poślubiła reżysera Karela Reisza, który w 1968 roku wyreżyserował słynny film biograficzny o Isadorze Duncan z Vanessą Redgrave w roli tytułowej. Sama aktorka znalazła zatrudnienie w Europie, m.in. u Michelangelo Antonioniego czy Tony Richardsona.

W 2002 roku aktorka zagrała w kilku scenach w słynnych „GodzinachStephena Daldry’ego, grając postać starszej Laury Brown, potem jednak sceny wycięto i zastąpiono ją Julianne Moore z odpowiednim postarzającym makijażem.

W 2003 roku ukazała się autobiografia aktorki pt. „The Memory of All That”.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>