Karolina Łachmacka

Belle Bennett

Belle Bennett
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Aktorka amerykańska występująca na scenie i na ekranie. Karierę zaczynała w wodewilu. Urodzona 22 kwietnia 1891 roku w Milace w Minnesocie Belle zaczynała występami w cyrku. Jej ojciec, Billie Bennett, był właścicielem cyrku. Swoją córkę uczył, by została akrobatką na trapezie. Początkowo uczyła się w prowadzonej przez siostry zakonne szkole Sacred Heart Convent w Minneapolis w Minnesocie. Już jako 13-latka występowała przed publicznością. Początkowo występowała w letnich przedstawieniach grup teatralnych. Stamtąd był już tylko krok do Broadwayu. Tam pojawiała się w produkcjach znanego twórcy przedstawień, Davida Belasco.

Karierę filmową zaczynała od malutkich rólek w różnorodnych produkcjach, jak „A Ticket to Red Horse Gulch” (1914). W 1925 roku Samuel Goldwyn wybrał ją spośród 73 kandydatek do roli tytułowej w „Stelli Dallas” (w 1937 powstała dźwiękowa wersja filmu z Barbarą Stanwyck, zdecydowanie bardziej znana). Film uznano za jeden z najlepszych w historii ówczesnej kinematografii. W czasie kręcenia filmu zmarł syn Belle, 16-letni William Howard Macy. Belle twierdziła, że William jest jej młodszym bratem, w obawie, że filmowcy odkryją jej prawdziwy wiek (liczyła sobie 34, a nie 24 lata, jak utrzymywała).

Po roli matki w „Stelli Dallas” aktorka była obsadzana już tylko w rolach rozmaitych, ale zawsze rodzicielek. W 1929 zagrała w „Their Own Desire” z Normą Shearer, a także „Żelaznej masce” z Douglasem Fairbanksem, Sr. W „Odwadze” (1930) wystąpiła z Marian Nixon i Rexem Bellem, kolejnymi gwiazdami kina niemego, które wraz z nadejściem kina dźwiękowego znikły z pola widzenia. Jej ostatni film to „The Big Shot” z 1931 roku.

Belle Bennett była trzykrotnie zamężne. Z pierwszym, Jackie Oakerem, marynarzem, pobrali się w porcie w San Pedro w Kalifornii w 1918 roku. Jej drugi mąż i ojciec jej syna to William Macy. Ostatni mąż aktorki, z którym była aż do śmierci to reżyser Fred Windermane. Oprócz wyżej wspomnianego syna, Billy’ego, miała też mieć innego syna, Teda, urodzonego ok. 1908 roku.

W czasie kariery filmowej w przerwie między jednym a drugim obrazem Belle występowała w wodewilu. Podczas występu w Filadelfii zasłabła. Po transfuzji krwi była w stanie dalej pracować. We wrześniu 1932 roku aktorka zasłabła ponownie, tym razem jednak jej stan był znacznie poważniejszy. Okazało się, że nastąpił nawrót choroby, na którą cierpiała kilka lat wcześniej. Jej stan pogarszał się coraz bardziej i 4 listopada 1932 roku Belle Bennett zmarła na raka w szpitalu Cedars of Lebanon w Los Angeles. Ostatnimi laty przed śmiercią Belle stała się gorącą wyznawczynią Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki. Zgodnie z wierzeniami tej religii, nie należy poddawać się leczeniu w razie choroby, a jedynie modlić się o zdrowie. Belle modliła się do samego końca, nawet w agonii. Nie udało jej się jednak uratować. Jest pochowana na Valhalla Memorial Park Cemetery w Północnym Hollywood.

(Visited 13 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>