Karolina Łachmacka

Bebe Daniels

Bebe Daniels
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Aktorka amerykańska, znana także bardzo dobrze Brytyjczykom. Urodzona na początku ubiegłego wieku jako Phyllis Daniels w teksańskim Dallas. Jej ojciec był menedżerem teatralnym, matka aktorką sceniczną. Jej rodzina przeniosła się do Los Angeles, gdy Bebe miała kilka lat. Dziewczynka zadebiutowała w pierwszej wersji „The Squaw Man”. W tym samym roku uczestniczyła w tournee z produkcją „Ryszarda III” Szekspira. W filmie pierwszą główną rolę zagrała już jako 7-latka. Będąc dwukrotnie starsza wystąpiła w serii komedii o Lonesome Luke’u. Grający go Harold Lloyd i Bebe zostali parą i związek ten uważnie śledziły media, nazywając ich „Chłopakiem” i „Dziewczyną”. W 1919 roku zdecydowała, że chce grać poważniejsze role i podpisała kontrakt z samym Cecilem B. DeMille’em, który obsadził ją w drugoplanowych rolach w takich produkcjach, jak „Kobieta i mężczyzna”, czy „Po co zmieniać żonę?”. W 1921 roku złamała prawo, przekraczając prędkość, za co otrzymała wyrok 5 dni więzienia.

W latach 20. aktorka stała się oficjalnie „dorosłą gwiazdą”, podpisała też kontrakt z Paramount. W 1924 roku wystąpiła u boku Valentino w „Monsieur Beaucaire”. Z nadejściem filmu dźwiękowego Bebe została wyrzucona z Paramount, gdyż producenci stwierdzili, że jedynie aktorzy z solidnym stażem scenicznym są w stanie „przejść” z ery kina niemego do bardziej wymagającego filmu dźwiękowego. Mimo to aktorka znalazła zatrudnienie w Radio Pictures, później przekształconego w RKO, i z powodzeniem zagrała w dźwiękowym hicie tej wytwórni, muscialu „Rio Rita”. Jednak filmy muzyczne traciły na popularności, więc i RKO zrezygnowało z usług Daniels. Aktorkę pod swoje skrzydła przygarnęli Warnerowie. To tam Bebe zagrała femme fatale w pierwszej ekranizacji „Sokoła maltańskiego” (1931).

Z Hollywood odeszła na dobre w 1935 roku. Wraz z mężem, aktorem Benem Lyonem, przeprowadzili się do Londynu. Tam występowała na scenie, skupiła się jednak, wraz z mężem, na pracy w radiu, które cieszyło się popularnością także podczas ciężkich czasów II wojny światowej. Po 10 latach wróciła do Hollywood jako producentka filmowa, by w 1948 wrócić do stolicy Anglii na dobre. Bebe, jej mąż i dwójka dzieci, rodzona córka Barbara i adoptowany syn Richard, występowali przez 10 lat w radiowym show „Life With The Lyons” (1951-1961), który to sitcom przeniesiono potem do telewizji.

Bebe Daniels zmarła na wylew w wieku 70 lat w Londynie. Przeżyli ją jej mąż i dwójka dzieci. Ciało aktorki zostało skremowane, a prochy przewiezione do USA, gdzie została pochowana.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>