Karolina Łachmacka

Beah Richards

Beah Richards
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, jedna z kilku czarnoskórych laureatek nominacji do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej, za rolę w „Zgadnij kto przyjdzie na obiad” (1967) z Katharine Hepburn, Spencerem Tracy i Sidneyem Poitier. Przez lata cieszyła się wspaniałą karierą na ekranie dużym i małym, a także na scenie. Była też poetą, dramatopisarką i powieściopisarką.

Urodziła się jako Beulah Richardson w Vicksburgu w Missisipi. Jej matka była krawcową, a ojciec pastorem kościoła baptystów. W 1948 roku ukończyła Dillard University w Nowym Orleanie, a 2 lata później przeniosła się do Nowego Jorku. Jej kariera rozwijała się od połowy lat 50., kiedy to zagrała 84-letnią babcię w off-broadwayowskim „Take a Giant Step”. Właściwie to przez resztę kariery grywała matki i babki (w „Zgadnij kto przyjdzie na obiad” zagrała matkę Sidneya Poitier). Na Broadwayu zagrała w premierowych produkcjach „Cudotwórczyni”, czy „A Raisin in the Sun”.

W 1965 roku otrzymała nominację do Tony za rolę w „The Amen Corner”. Rola w „Zgadnij kto przyjdzie na obiad” (1967) przyniosła jej oprócz nominacji do Oscara także nominację do nagrody Złotego Globu. Inne jej znane filmy to „W upalną noc” (1967), „Szybki zmierzch” (1967), „Wielka nadzieja białych” (1970). Dwukrotnie zdobyła nagrodę Emmy. Pojawiała się w serialach Billa Cosby’ego, czy „Ostry dyżur”.

W ostatnim roku jej życia powstawał dokument na jej temat: „Beah: A Black Woman Speaks”. Podstawą było 70 godzin wywiadów przeprowadzonych z aktorką. Film otrzymał główną nagrodę AFI Film Festival.

Beah była zamężna z Hugh Harrellem, Jr., ale rozwiedli się. Zmarła na rozedmę płuc w wieku 80 lat w 2000 roku.

(Visited 14 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>