Karolina Łachmacka

Barbara Payton

Barbara Payton
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, gwiazda lat 50. Wsławiła się bardziej skandalicznym prowadzeniem się, niż wybitnymi rolami filmowymi.

Urodzona w Cloquet, wychowała się w Odessie w stanie Teksas, jako córka restauratorów. W wieku 17 lat wyruszyła do Hollywood z nadzieją na zdobycie sławy i karierę w filmie. Podpisała kontrakt z wytwórnią Universal Studios, dzięki czemu grała epizodyczne rólki.

Pod koniec lat 50. Barbara została odkryta przez Jamesa Cagneya i jego brata, producenta Williama. Aktorka spodobała się laureatowi Oscara i otrzymała główną rolę w „Pożegnaj się z jutrem” (1950). Barbara nie tylko współpracowała z Cagneyem, ale i prywatnie nie jedną noc spędziła w jego sypialni. Mimo to Payton i Cagneya nie łączyło nic głębszego, a gwiazdor nie zamierzał zostawiać swojej żony, z którą pozostał związany, także formalnie, do końca życia. Barbara w 1951 roku zaręczyła się z aktorem Franchotem Tone’em, byłym mężem Joan Crawford, laureatem nominacji do Oskara za „Bunt na Bounty” (1935). W tym samym czasie romansowała z gwiazdorem kina klasy B, Tomem Nealem. Burzliwy trójkąt skończył się bójką Neala i Tone’a. Neal zmiażdżył twarz anemicznemu Tone’owi, który przez 18 godzin leżał w śpiączce. On i Barbara pobrali się i rozwiedli po zaledwie 53 dniach, a Barbara wróciła do Neala, z którym była przez 4 lata.

W latach 1955-1963 Payton miała coraz więcej problemów, m.in. zdrowotnych, acz także z prawem. Popadła w alkoholizm, zachorowała psychicznie, brała narkotyki, uzależniła się od leków, próbowała płacić podrobionymi czekami, prostytuowała się. Zapłacono jej tysiąc dolarów za tzw. „ghost-written autobiography”. Zmarła w wieku zaledwie 39 lat na niewydolność serca i nerek.

Aktorka była czterokrotnie zamężna i miała jednego syna, którego urodziła w wieku niespełna 20 lat.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>