Karolina Łachmacka

Barbara Kent

Barbara Kent
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Popularna kanadyjska aktorka, która karierę zrobiła w erze kina niemego. Wraz z Dorothy Janis i Anitą Page jest jedną z trzech żyjących gwiazd tej ery, ale Barbara pozostaje najstarszą, mając ponad 100 lat.

Urodziła się 16 grudnia 1906 roku w kanadyjskim Gadsby w Albercie. W 1925 roku 18-letnia Barbara wygrała konkurs piękności Miss Hollywood. Karierę aktorki rozpoczęła w 1926 roku małą rolą w filmie Universal Studios. Piękna, subtelna i drobna brunetka, świetnie sprawdziła się w komediach, jak np. u boku Reginalda Denny, czy jako kontrheroina Grety Garbo w „Symfonii zmysłów” z 1926. W filmie „No Man’s Law” (1927) pływała nago (było/ to dopuszczalne, gdyż film miał premierę przed wejściem w życie cenzury Haysa). Popularność przysporzona jej przez ten film pozwoliła jej na znalezienie się w gronie WAMPAS Baby Stars w roku 1927. W „Welcome Danger” (1929) po raz pierwszy przeszła „próbę dźwięku” – pomyślnie. W 1932 roku zagrała Amelię Sedley w mniej znanej adaptacji powieści „Targowisko próżności”, „Becky Sharp” z Myrną Loy w roli tytułowej. Z Marie Dressler zagrała w „Emmie” (1932). Uznanie krytyki zdobyła rolą Rose Maylie w „Oliverze Twist” z 1933.

Po zmianie stanu cywilnego w 1934 roku Barbara Kent zdecydowała się przerwać interesująco rozwijającą się karierę aktorską. Jej mąż, agent gwiazd Harry E. Eddington, przez rok jej przerwy w graniu kreował jej nowy wizerunek, ale kiedy wróciła na ekrany, okazało się, że jej popularność minęła bezpowrotnie. Ostatni film nakręciła w 1935 roku.

Eddington zmarł w 1949 roku. Barbara nigdy nie zdecydowała się na powtórne zamążpójście, choć miała dopiero 42 lata. Zmarła 21 października 2011 roku w Palm Desert w Kaliforni.

(Visited 23 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>